film merkezi

     

Mithat Alam Film Merkezi

Bağışçı Mithat Alam (RA’64-RC’68) tarafından Boğaziçi Üniversitesi ve Vakfı bünyesinde kurulan Mithat Alam Film Merkezi Güney Kampüsteki kendi binasında faaliyet gösteriyor.

Merkez, sinema bölümü bulunmayan Boğaziçi Üniversitesi’nde sinemaya ilgi duyan öğrencilerin kendilerini geliştirmelerine destek olmayı ve gelecekte sinema alanında uzmanlaşmalarına olanak tanımayı amaçlıyor.

Bu amaç çerçevesinde yıl boyunca film gösterimleri gerçekleştiriliyor, yönetmen, oyuncu ve tür retrospektifleri programda yer alıyor, Türkiye ve dünya sinemasından yönetmen, oyuncu ve eleştirmenlerin katıldığı panel ve söyleşiler düzenleniyor. Mithat Alam Film Merkezi her yıl gerçekleşen söyleşi ve panelleri, Sinema Söyleşileri kitabında yayınlayarak sinemaya dair önemli bir arşivin yaratılmasına katkıda bulunuyor.

Merkez’in gönüllü öğrencileri, Merkez’in programını, bütün üniversitede dağıtılan Sinefil program kitapçığındaki yorum ve eleştiri yazılarıyla kampüsle paylaşıyorlar. 17 yıl önce Sinefil program kitapçığını hazırlayan kadronun bir sinema dergisi hayal etmesiyle yola çıkan Altyazı Aylık Sinema Dergisi ise 180. sayısına yaklaşırken, Türkiye’nin tek bağımsız sinema dergisi olarak yerini koruyor.

Mithat Alam Film Merkezi 14 bin filmi geçen DVD arşivi ve tamamı sinema kitaplarından oluşan referans kütüphanesiyle de önemli bir çekim merkezi. Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri film arşivinden film alabildikleri gibi, Merkez’deki izleme olanaklarıyla da seçtikleri filmleri seyredebilmektedirler.

Merkezde oluşturulan öğrenci grupları kısa filmlerden belgesele, stop motion animasyondan Türkiye sineması araştırmalarına kadar pek çok konuda filmler üretip, çalışmalar yapabiliyorlar.

Merkez bünyesinde, öğrenciler tarafından yürütülen Türk Sineması Görsel Hafıza Projesi ile Türkiye sinemasını yaratanlarla tanışıyor.

Her yıl düzenlenen Hisar Kısa Film Seçkisi ise Türkiye’de yapılan yılın en iyi kısa filmlerini bir DVD’de topluyor. Merkez DVD’yi yurtiçindeki ve yurtdışındaki üniversitelere, festivallere ve kısa film yapım şirketlerine dağıtılmasını sağlıyor.

Mithat Alam Film Merkezi tüm projelerini öğrencilerle birlikte sürdürmeye özen gösteriyor, öğrencilerin üretiminin önemine inanıyor.

Merkezin gösterim programları, arşiv ve film izleme odasının kullanımı ile ilgili ayrıntılı bilgi www.mafm.boun.edu.tr adresinden sağlanabilir.