Haber & Duyuru

Boğaziçi Üniversitesi, Yabancı Diller Eğitimi Bölümü ve ABD İstanbul Başkonsolosluğu işbirliğiyle 31 Ocak tarihinde düzenlenen ‘’Critical and Creative Thinking in The Classroom’’ başlıklı workshop kapsamında ABD’nin İstanbul Başkonsolosu Jennifer L. Davis ve ABD Büyükelçiliği Eğitim Ateşesi David Fay’i konuk etti. İngilizce dil eğitimi konusunda genç öğretmenlere tavsiyelerde bulunan Başkonsolos Davis, yabancı dil öğrenmenin insanın yaşamını değiştirdiğini ve farklı kültürlerle etkileşimde avantajlar sağladığını ifade etti.

Küresel ısınma ve iklim değişikliği sofralarımızdaki temel besinlere erişimimizi etkileyecek düzeyde olumsuz sonuçları beraberinde getiriyor. Bu riski gören bilim insanları değişen iklim şartlarından daha az etkilenecek, dayanıklı ve uzun süre ekimi yapılabilen alternatif besin maddeleri arayışını global ve yerel düzeyde, farklı projelerle sürdürüyor. Bunlardan biri de Limak Vakfı desteğiyle sürdürülmekte olan; Boğaziçi Üniversitesi ile MIT-MISTI programı ortaklığıyla geliştirilecek hibrit çavdar üretimi projesi…

Boğaziçi Üniversitesi, TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı çerçevesinde desteklenmeye hak kazanan üniversiteler arasında yer aldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımı ile gerçekleşen TÜBİTAK’ın 2244 Sanayi Doktora Programı İmza Töreni’ne Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan da katıldı. Biyomedikal Teknolojiler Sanayi Doktora Programı lisansüstü başvuruları, 25 Mart – 12 Nisan 2019 tarihleri arasında http://adaylar.boun.edu.tr/tr-TR/Sayfa/Basvuru/Lisansustu/ adresi üzerinden yapılabilecek.

Limak Vakfı desteğiyle, Boğaziçi Üniversitesi ile Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) öğretim üyeleri ve öğrencileri arasında ortak araştırma projeleri yapılması hedefiyle 2016’da oluşturulan MISTI (MIT Science and Technology Initiatives) - Boğaziçi Uluslararası Araştırma, Eğitim ve Destek Programı kapsamında 2018-2019 döneminde desteklenecek yeni projeler arasında Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Dr. Öğretim Üyesi olarak görev yapan Gülin Vardar’ın ‘’Cold Sintering: a Novel Solidification Technique for Solid-State Batteries’’ başlıklı araştırması da yer alıyor.

Boğaziçi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi ve Boğaziçi Üniversitesi Girişimcilik Merkezi tarafından Güney Kampüs’te kurulan DreamBU Kuluçka Merkezi 11 Ocak tarihinde girişimcilere kapılarını açtı. Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenlerinin yanı sıra girişimcilik fikri olan ve bu sisteme katkı sunmak isteyen potansiyel dış katılımcılara da açık olan DreamBU Kuluçka Merkezi üniversitenin girişimcilik dinamizmini yansıtacak bir çekim merkezi olmayı hedefliyor.

 

Boğaziçi Üniversitesi’nin girişimciler için tasarladığı ‘’Hayal Et’’ konseptinin bir parçası olarak DreamBUadıyla hayata geçen merkez, eski Teras Kantin olarak bilinen, Güney Kampüs’ün merkezi lokasyonlarından birinde girişimcilerle buluşacak.

9. sınıftan 12 sınıfa tüm lise öğrencilerine kapılarını açan BOUN101 Kış Okulu, bu yıl da matematikten sinemaya gençlere eğitim vermek için hazırlanıyor. Yeni dönem için kayıtları açılan okul, 2019 yılında 28 Ocak’ta başlayacak.

Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi’nin katkılarıyla lise öğrencileri için hazırlanan BOUN101 Kış Okulu, 28 Ocak-1 Şubat 2019’da kapılarını öğrencilere tekrar açacak. 2005 yılından beri düzenlenen yaz okullarına daha sonradan eklenen kış okulu ile güz ve bahar atölyeleri, lise öğrencilerine tatillerde hem merak ettikleri bilim alanlarında keşif yapma imkânı vermeyi hem de onları üniversite hayatıyla tanıştırmayı hedefliyor.

Boğaziçi Üniversitesi’nde Prof. Dr. Nesrin Özören tarafından geliştirilen ‘Dayanıklı Aşı Taşıyıcı Protein Mikrokürecik Teknolojisi bu kez de Çin Patent Ofisi’nden patent aldı. Dünyada ilk kez Türk bilim insanları tarafından geliştirilen ve ASC proteini mikrokürecikler’inden oda sıcaklığında 30 gün dayanabilen aşı taşıyıcı teknolojisi Avrupa Patent Ofisi, Japonya ve ABD’den patent almıştı.

 

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) bilim insanlarının yetiştirilmesi için olanaklar sağlamak ve bilimsel ve teknolojik alanda araştırma ve geliştirme çalışmalarını desteklemek amacıyla verdiği 2018 “Bilim, Özel ve Teşvik Ödülleri” 26 Aralık tarihinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Ödül alan bilim insanları arasında deprem mühendisliği alanında uluslararası düzeyde çalışmalarıyla tanınan Boğaziçi Üniversitesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Erdik ve deneysel yüksek enerji fiziği alanında uluslararası çalışmalara imza atan Prof. Dr. Veysi Erkcan Özcan da yer aldı.

Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Şükrü Anıl Doğan, Avrupa Moleküler Biyoloji Organizasyonu (European Molecular Biology Organization / EMBO)’nun 18 Aralık 2018 günü yaptığı basın açıklamasına göre “Installation Grant” (Yerleşim Desteği) ödülünü almaya hak kazanan isimlerden biri oldu. Ödül kapsamında Dr. Doğan, alandaki başarılı genç araştırmacıları bir araya getiren EMBO Young Investigator (Genç Araştırmacılar) programına dâhil olarak 5 sene boyunca EMBO’dan araştırma desteği alabilecek.

 

Boğaziçi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi, TÜBİTAK’ın Tech-InvesTR-2018 Girişim Sermayesi Destekleme Programı için yaptığı çağrı kapsamında hazırladığı “Girişim Sermayesi Kapasite Artırımı” projesi ile 100 milyon TL’lik bir girişim yatırım fonunun kurulmasına liderlik edecek.

 

Türkiye’nin ilk öğrenci topluluğu Boğaziçi Üniversitesi Spor Kurulu, 8. Boğaziçi Üniversitesi Spor Ödülleri Töreni’nde “Yılın En”lerini açıkladı. 17 Aralık Pazartesi gecesi Boğaziçi Albert Long Hall’da gerçekleşen törende yılın voleybol oyuncusu Gözde Kırdar olurken, yılın en iyi spor yöneticisi Maurizio Gherardini, yılın en iyi takımı Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımı, yılın en iyi antrenörü Zeljko Obradovic ve yılın en iyi çıkış yapan takımı MKE Ankaragücü Erkek Futbol seçildi.

 

60. yılını kutlayan “NATO Barış ve Güvenlik için Bilim Programı” (Science for Peace and Security /SPS)nın NATO ve partner ülkeler arasındaki “Bilim İş bBirliğinde Mükemmeliyet Ödülü”nü (SPS Science Partnership Prize, 2018) kazanan üç projeden biri, Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği Öğretim Üyesi ve Polimer Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Türkan Haliloğlu’nun yürütücüsü olduğu proje oldu. “Antraks MntABC Taşıyıcıları: Yapı, Dinamik ve Molekül Geliştirme” (The Anthrax MntABC Transporter: Structure, Dynamics and Drug Discovery) isimli proje Haliloğlu’nun yürütücülüğünde Prof. Dr. Nir Ben-Tal (Tel-Aviv Üniversitesi) ve Doç. Dr. Oded Lewinson (İsrail Technion Teknoloji Enstitüsü) tarafından gerçekleştirildi.

 

BİDEB tarafından Türkiye’nin sanayi sektöründe ihtiyaç duyulan doktora derecesine sahip nitelikli insan kaynağını üniversite-sanayi iş birliği ile yetiştirilmesine yönelik başlatılan “Sanayi Doktora Programı Çağrısı” sonuçlandı.

 

Boğaziçi Üniversitesi, TÜBİTAK-Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından başlatılan “2244 Sanayi Doktora Programı” çağrısını karşılayarak, “Biyomedikal Teknolojiler Sanayi Doktora Programını üniversite bünyesinde başlatıyor.

 

Doktora adayları başvurularını, 10-17 Aralık 2018 tarihleri arasında http://adaylar.boun.edu.tr/tr-TR/Sayfa/Basvuru/Lisansustu/ linkini takip ederek yapabilir.

 

Boğaziçi Üniversitesi Enerji Politikaları Araştırma Merkezi (EPAM) ve Avrupa Elektro Mobilite Birliği (AVARE) işbirliğinde Boğaziçi Üniversitesi Vedat Yerlici Kültür Merkezi’nde Elektro Mobilite Çalıştayı düzenlendi. 23 Kasım 2018 tarihinde gerçekleşen çalıştaya elektrikli araç pazarının önde gelen isimlerinden 17 şirket ve dernek katılım gösterdi.

US News & World Report sitesinin hazırladığı "Dünyanın En İyi Üniversiteleri" sıralaması açıklandı. 2019 sıralamasında Boğaziçi Üniversitesi dünyada 234. sırada, Türk üniversiteleri arasında 2019’da da en yüksek sırada yer aldı.

 

US News & World Report, 2019 yılı dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasını açıkladı. Boğaziçi Üniversitesi küresel sıralamada ise 234. olurken 58,3 skoruyla Türkiye’nin en iyi üniversitesi seçildi.

TÜBİTAK’ın bilimsel ve teknolojik alanlarda araştırma ve geliştirme faaliyetlerini desteklemek, bilim insanlarının, araştırıcıların yetiştirilmeleri ve geliştirilmeleri için olanaklar sağlamak amacıyla verdiği “TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri” 2018 yılı değerlendirme çalışmaları sonuçlandı. Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mustafa Erdik ve Prof. Dr. Veysi Erkcan Özcan ödüle layık görüldü.

 

Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Hidrolik Laboratuvarı’nın yenilenmesi nedeniyle düzenlenen açılış Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan ve Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık’ın katılımıyla 22 Kasım tarihinde gerçekleştirildi.

 

Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü ve İnşaat Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hilmi Luş, İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emre Otay ve Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Baş Danışmanı Hakkı Akil’in de katıldıkları açılış töreninde üniversite ve endüstri işbirliğinin önemi bir kez daha vurgulandı.

Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü Bölüm Başkanı ve Yaşam Bilimleri ve Teknolojileri Merkezi Müdürü Prof. Dr. Rana Sanyal'in kurucusu olduğu RS Araştırma Eğitim ve Danışmanlık İlaç Sanayi Ticaret A.Ş, 13. Teknoloji Ödülleri'nde Mikro Ölçekli Firma –Süreç Kategorisi’nde ödüle değer bulundu.

 

TÜBİTAK, TTGV ve TÜSİAD tarafından oluşturulan Teknoloji Ödülleri’nin 13’üncüsü 20 Kasım tarihinde Sabancı Center’da düzenlenen bir törenle sahiplerine verildi.  

Boğaziçi Üniversitesi Kariyer Merkezi (BÜKM) 2009 yılından bu yana öğrencilere farklı alanlarda hizmetler veriyor, kariyer alanında mezunlar ile de yakın bağlar kurarak çeşitli etkinlikler düzenliyor. Boğaziçi Üniversitesi Kariyer Merkezi Koordinatörü ve halen Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü'nde Yetişkin Eğitimi alanında doktora yapmakta olan Burcu Ertürk Kılıç’tan Kariyer Merkezi’nin çalışmaları hakkında bilgi aldık.

 

Boğaziçi Üniversitesi, üniversite-sanayi işbirliği adına önemli bir atılım yaparak İstanbul’un Anadolu Yakası’ndaki en büyük organize sanayi bölgesinde yeni bir Teknopark daha kurdu. Boğaziçi Üniversitesi Dudullu OSB- ortaklığı ile sanayinin çok çeşitli ihtiyaçlarını karşılayan projeler geliştirme amacıyla kurulan BUDOTEK, başvuruları kabul etmeye başladı. İnşası tamamlanan BUDOTEK, 21 bin metrekare kapalı alana sahip olup projeleri kabul edilecek şirketlerin taşınmasıyla 2019’un ilk çeyreğinde faaliyete geçecek. “Bilimden Çözüme” sloganı ile hizmet verecek olan BUDOTEK’te yer almak isteyen girişimciler, başvurularını www.budotek.com.tr web adresi üzerinden gerçekleştirebilecek.

THE Dünya Üniversiteleri 2019 Sanat ve Beşerî Bilimler Sıralaması (Times Higher Education World University Rankings) sonuçları açıklandı. Sonuçlara göre Boğaziçi Üniversitesi bu yıl Türkiye’den 251-300 bandında yer alan tek üniversite oldu.

 

Türkiye’den 5 üniversitenin yer alabildiği akademik ölçümlemede Boğaziçi Üniversitesi ilk sırada yer alırken; sıralamada sanat, performans sanatları, tarih, dilbilimleri, felsefe, arkeoloji ve -mimarlık konuları değerlendirildi.

9. sınıftan 12 sınıfa tüm lise öğrencilerine kapılarını açan BOUN101 Kış Okulu, bu yıl da matematikten sinemaya gençlere eğitim vermek için hazırlanıyor. Yeni dönem için kayıtları açılan okul, 2019 yılında 28 Ocak’ta başlayacak.

Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi’nin katkılarıyla lise öğrencileri için hazırlanan BOUN101 Kış Okulu, 28 Ocak-1 Şubat 2019’da kapılarını öğrencilere tekrar açacak. 2005 yılından beri düzenlenen yaz okullarına daha sonradan eklenen kış okulu ile güz ve bahar atölyeleri, lise öğrencilerine tatillerde hem merak ettikleri bilim alanlarında keşif yapma imkânı vermeyi hem de onları üniversite hayatıyla tanıştırmayı hedefliyor.

Boğaziçi Üniversitesi Tanıtım Günleri 1-9 Ağustos tarihlerinde Güney Kampüs'te, Albert Long Hall'de gerçekleşecek. 

 

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), TYT ve AYT olarak iki oturumla tamamlandı. Tercih döneminde en doğru bilgileri öğrencilere ulaştırmak ve Boğaziçi Üniversitesi'ni her yönüyle tanıtmak amacıyla düzenlediğimiz Tanıtım Günleri 1 Ağustos ve 9 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek. Programın detayı ise şu şekilde:

2018 Tanıtım Günleri Programı

Kanada’nın Montreal şehrinde düzenlenen, 40’a yakın ülkeden 2000 üzerinde katılımcıya sahip RoboCup 2018'de Boğaziçi RoboAKUT dünya üçüncüsü.
 
Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Okan Aşık, ile bölüm öğrencileri Gökçe Uludoğan, Hatice Kübra Eryılmaz’dan oluşan RoboAKUT Takımı, Kanada Montreal'de düzenlenen RoboCup 2018 Arama Kurtarma Simülasyon yarışmasında dünya üçüncüsü oldu.
 

Boğaziçi Üniversitesi 151. Mezuniyet Töreni'nide 2.391 öğrenci kep attı.

 

 

Boğaziçi Üniversitesi'nde 2017-2018 dönemini başarıyla tamamlayan 1.778 lisans, 4 ön lisans, 87 doktora, 522 öğrencisi yüksek lisans diploması almaya hak kazanırken törende toplam 2.391 öğrenci diplomalarını aldı. Bu yıl, Boğaziçi Üniversitesi’nin mezunlarından 94’ü iki bölümü aynı anda bitirerek Çift Anadal Diploması ile mezun oldu.

Dünyayı değiştirecek 35 bilim insanı arasında gösterilen ünlü Türk araştırmacı Prof. Dr. Utkan Demirci, Boğaziçi Üniversitesi ekibine katıldı.
 
Başarılı startup ekipleriyle girişim dünyasına ilgi duyan meraklı öğrenciler, Startup Karnavalı'nda Güney Kampüs’ün büyülü ortamında üçüncü kez buluştu. 
 

Boğaziçi Üniversitesi Girişimcilik Merkezi (Bright) ve Garaj işbirliğiyle gerçekleştirilen Boğaziçi Üniversitesi Startup Karnavalı dünyaya açılıyor, başarılı startup’lara İsviçre’den destek geliyor. 

Türkiye Burs Analizi Raporu'na göre Boğaziçi Üniversitesi, sahip olduğu öğrenci sayısına oranla en fazla burs veren üniversite olarak ilk sırada yer aldı.
 
E-Bursum tarafından Türkiye'de bir ilk olarak burs ekosisteminde detaylı bir analiz eksikliğine istinaden hazırlanan Türkiye Burs Analizi Raporu'nun sonuçları açıklandı. Raporda, sahip olduğu öğrenci sayısına oranla yapılan değerlendirmede Boğaziçi Üniversitesi ilk sırada yer aldı.
 
Boğaziçi Üniversitesi Spor Kurulu tarafından düzenlenen 38. Sports Fest 10 Mayıs Perşembe günü Uçaksavar Stadyumu’nda yapılan açılış töreniyle başladı. 13 Mayıs'a kadar süren Sports Fest boyunca sporcular farklı spor dallarında rekabet heyecanı yaşadı. Türkiye’de düzenlenen en köklü ve kapsamlı üniversiteler arası spor etkinliği olan Sports Fest’e yurt dışındaki çeşitli üniversitelerden sporcular katılıyor. 8 farklı ülkeden 12 yabancı üniversitenin sporcularının katıldığı etkinlikte Türkiye'den de 12 üniversiteden takımlar bulunuyor.
 
 

Boğaziçi Üniversitesi’nin köklü ve aktif kulüplerinden Boğaziçi Üniversitesi Yapı Kulübü (BÜYAP) tarafından 12 yıldır düzenlenmekte olan geleneksel ve uluslararası çelik köprü yarışması ‘Design & Construct Çelik Köprü Yarışması’ bu yıl 10-13 Nisan 2018 tarihleri arasında gerçekleşti. Yurtiçi ve yurtdışından birçok üniversiteden mühendislik ve mimarlık öğrencilerinin oluşturduğu ekiplerin katıldığı yarışmaya Boğaziçi Üniversitesi ev sahipliği yaptı.

Lise öğrencilerine yönelik BOUN101 Yaz Okulu başlıyor! Fizikten moleküler biyolojiye, kariyer planlamasından girişimciliğe uzanan derslerle; lise öğrencileri, Boğaziçi Üniversitesi’nde akademik yaşamla ve eleştirel düşünceyle tanışıyor. Erken kayıt indiriminden faydalanmak için son tarih 20 Nisan 2018! Programı incelemek ve başvuru yapmak için ziyaret edin: https://boun101.boun.edu.tr/tr/amac

 

Olasılık teorisinden uzay bilimlerine, girişimcilikten programlamaya günümüzün bilgi ihtiyaçları temelinde Boğaziçi Üniversitesi tarafından lise öğrencilerine yönelik tasarlanan ve üniversite deneyimini yaşatmak üzere hayata geçirilen Kış Okulu BOUN 101 Programı’nın 2018 yılı kayıtları başlıyor.

 

Boğaziçi Üniversitesi tarafından lise öğrencileri için özel olarak tasarlanan “Boğaziçi Üniversitesi Kış Okulu”programı sınav stresi olmadan, popüler bilimsel konulara yoğunlaşmak, soyutlama, analitik düşünme, soru sorma, problem çözme yetilerini geliştirmeyi hedefliyor. Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkeziişbirliğiyle düzenlenen program, öğrencilere üniversite hayatına yönelik bilgi vermeyi ve gençlere yeni deneyimler edinme fırsatı tanıyor.

World 100 Reputation Network, dünya çapında üniversitelerin Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını kapsayan raporunu yayınladı. Rapora, dünya genelinde 33 ülkeden 252 üniversite dâhil edildi. Times Higher Education (THE), QS, ARWU ve US News and Reports’un verilerine dayanarak hazırlanan sıralamaya dünyanın önde gelen üniversiteleri dâhil edilirken, üniversitelerin Twitter etkileşimleri dört istatistiksel veri üzerinden değerlendirildi. Retweetlenen tweetlerin yüzdesi, ulaşılan retweet yoğunluğu, beğenilen tweet yüzdesi, ulaşılan beğeni miktarı üzerinden yapılan değerlendirme neticesinde ortaya çıkan puanlar sıralandı.

Uluslararası akademi derecelendirme kuruluşu Times Higher Education’ın (THE) 4 Ekim 2017 tarihinde yayınladığı sonuçlara göre, Boğaziçi Üniversitesi sosyal bilimler alanında Türkiye'de kamu üniversiteleri arasında birinci oldu. Aynı sıralamada Boğaziçi Üniversitesi dünya üniversiteleri arasında 251-301 bandında yer aldı.

Sekiz yıldan beri her yıl yayınlanan THE Dünya Üniversiteleri Sosyal Bilimler Sıralaması’nın (Times Higher Education World Rankings Social Science Subject) sonuçları 4 Ekim 2017 tarihinde açıklandı.

Boğaziçi Üniversitesi’nin Kilyos’da bulunan Sarıtepe Kampüsü’nde yer alan Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Araştırma Laboratuvarı’nda (BURET) düşük sıcaklıklardaki ısı kaynaklarını kullanan Organik Rankine Çevrimi teknolojisi ile düşük maliyetli enerji üretimi gerçekleştiriliyor.

Güneş, jeotermal, atık ısı gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ile güç üreten ısıl çevirim teknolojisi hem otomotiv hem de enerji sektörünün organik rankine çevriminin sanayide kullanılması için uygulamaya yönelik araştırmalar ve tasarruflu enerji için çok önemli bir proje olacak.

LYS 2017 sınav sonuçlarına göre, tüm puan türlerinde ilk 100’de yer alan öğrencilerden 66’sı Boğaziçi Üniversitesi’ni tercih etti. Boğaziçi Üniversitesi, MF4 puan türünde ise sınavda en yüksek başarıyı elde etmiş olan ilk 100 öğrenciden 32’sinin tercihi oldu. Boğaziçi Üniversitesi’nin tüm bölümleri devlet üniversiteleri arasında bu sene de en yüksek taban puana sahip oldu.

 

Lisansüstü Yerleştirme Sınavları'nda (LYS) 5 puan türünde Türkiye birincisi olan Konyalı görme engelli Fulya Akkaya, Boğaziçi Üniversitesi iktisat bölümüne yerleşti. Akkaya, "Çok mutluyum, inşallah sevdiğim alana yoğunlaşacağım. Hayallerime kavuştum" diye konuştu.

Açıklanan LYS sonuçlarına göre TM-1, TM-2, TM-3, TS-1, TS-2 puan türlerinde Türkiye birincisi olan Fulya Akkaya, tek tercihi olan, hayalini kurduğu Boğaziçi Üniversitesi iktisat bölümünde öğrenim görecek. Azmi ve çalışkanlığıyla çevresindekilerin takdirini toplayan Akkaya, üniversite sıralarına oturacağı günü sabırsızlıkla bekliyor.

LYS şampiyonu Akkaya, yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından aldığı mutlu haberi, AA muhabiriyle paylaştı.

Boğaziçi Üniversitesi Satranç Takımı Türkiye’den ve yurtdışından birçok sporcunun yarıştığı Feyziye Mektepleri Vakfı Uluslararası Satranç Şampiyonası’nda şampiyonluk kupasını kaldırdı. Geçen yıl ikincilikle dönen takım bu sene birinciliğe yükseldi. Başarı çıtalarını her sene yükseltmeye devam eden Boğaziçi Satranç takımı gelecek sene dünya çapında onaylanmış ünvanlı sporcu çıkarmayı hedefliyor. Ekipteki oyuncular, ''Yapay Zeka'ya karşı artık insanların hiç şansı kalmadı'' diyorlar...

Boğaziçi Üniversitesi mezunları dünyanın dört bir yanında yüksek lisans ve doktora eğitimlerine devam ediyor. Moleküler Biyoloji’den Ekonomi’ye, Siyaset Bilimi’nden Finans’a farklı alanlarda lisans eğitimlerini başarıyla tamamlayan Boğaziçililer dünyanın saygın üniversitelerinden doktora ve yüksek lisans programlarına kabul aldılar. London School of Economics and Political Science (LSE), New York University (NYU), Duke University, Michigan State University gibi prestijli üniversitelerde lisans sonrası eğitimlerine devam edecek olan 2017 mezunları doktora sonrası akademik kariyerlerine devam edeceklerini ifade ediyorlar.

Üniversite sınavında Türkiye 26'ncısı olarak girdiği Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nü rekor puanla bitiren, Princeton Üniversitesi’nin tarihinde doktorayı bir yılda tamamlayan ilk öğrenci olan Hafize Gaye Erkan, şimdi de ABD’nin önemli bankalarından First Republic Bank’ın Başkanlık koltuğunda.

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü 2001 yılı mezunu olan Hafize Gaye Erkan başarılarla dolu hikâyesiyle özellikle finans alanında kariyer yapmak isteyenler için önemli bir rol modeli oluşturuyor.

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki girişimcilik ekosisteminin ve girişimcilik kültürünün en eğlenceli etkinliklerinden biri olan Startup Carnival’a liseli girişimcilerden üniversite mezunlarına, fark yaratan çok sayıda startup katıldı.

Spor arkadaşı arayanları buluşturan uygulamadan annelerin elinden çıkan sağlıklı yemeklere İnternet üzerinden tek tık’la ulaşmanızı sağlayan iş fikrine birbirinden yaratıcı projeler geliştiren girişimciler, bu projeleri Türkiye’nin en renkli startup etkinliği olan Startup Carnival’da sergilediler.

26-28 Eylül 2016 tarihleri arasında Bükreş-Romanya’da gerçekleştirilen 13. oturumunda KRDAE-BDTİM’in benzer başvuruda bulunan diğer merkezlerle birlikte (CENALT-Fransa, INGV-CAT-İtalya, NOA-Yunanistan) Tsunami Hizmet Sağlayıcısı statüsüne geçmesine karar vermişti. İlgili akreditasyon sertifikası, Hükümetlerarası Oşinografi Komisyonu’nun (IOC) Paris-Fransa’da düzenlenen 29. Oturumu sırasında 27 Haziran 2017 günü düzenlenen törenle IOC Başkanı Prof. Dr. Peter Haugan ve ICG/NEAMTWS Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner tarafından KRDAE Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener’e teslim edildi.

Boğaziçi Üniversitesi’nde TÜBİTAK 1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı desteğiyle insan elinin fonksiyonları ve yeteneklerinden hareketle Türkiye’de ilk denebilecek özelliklerde ‘’İnsansı Protez El’’ geliştirilmekte.

 

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü, Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmed Özkan’ın liderliğinde ortopedi, cerrahi ve mekatronik gibi alanlarda uzman isimlerden oluşan bir ekip üç yıldır bu proje üzerinde çalışıyor.

Boğaziçi Üniversitesi’nde geliştirilen ‘Dayanıklı Aşı Taşıyıcı Protein Mikrokürecik Teknolojisi’ne ABD ve Japonya’dan patent aldı.

Dünyada ilk kez Türk bilim insanları tarafından geliştirilen ve ASC proteini mikroküreciklerinden oda sıcaklığında 30 gün dayanabilen aşı taşıyıcı teknolojisi Japonya ve ABD’den patent aldı.  Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nesrin Özören’in buluşunun Kuş Gribi ve Domuz Gribi gibi hastalıkların yanı sıra, Zika benzeri dünyayı sarsan yeni virüslere karşı da etkin olarak kullanılabileceği belirtiliyor.

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Pınar Yolum, Türkiye’de teknoloji alanında başarı hikayeleri yaratan kadınları ortaya çıkarmak için yola çıkan Microsoft Türkiye’nin bu yıl ikincisini düzenlediği ‘Teknolojinin Kadın Liderleri’ yarışmasında ‘’Yılın Başarılı Kadın Girişimcisi Ödülü’ne layık görüldü.

Pınar Yolum, sosyal girişimcilik alanında başarılı bir çıkış yapan, evlere servis anne yemeği Mamame’nin ortaklarından biri olarak bu girişimin teknolojik altyapısına imza attı. Yolum aynı zamanda akademik dünya ve bilime dair haber ve yazıların yer aldığı Bolbilim.com sitesinin kuruculuğunu ve yazarlığını üstleniyor.

Boğaziçi Üniversitesi’nin Zeytin Çekirdekleri Derneği ve Ayvalık Belediyesi işbirliği kapsamında Ayvalık’ta yaşayan kırılgan ailelerin 7-12 yaş grubundaki çocuklarıyla 2015 yazında başlayan proje ara vermeden devam ediyor.

2015 yazında pek çok kulüpten öğrenciler tarafından Ayvalık’ta başlatılan Yaz Okulu, yakın zamanda gerçekleştirilen ve aralarında Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’de Zeytin Çekirdekleri’nin Chromas korosuyla birlikte verdiği konser; Ayvalık’ta gerçekleşen tiyatro gösterisi; Ayvalık’ta açılan fotoğraf sergisi gibi etkinliklerle ivme kazandı.

 

Boğaziçi, üniversite hayallerini süslüyordu. Onlar bu hayali gerçeğe dönüştürdüler ve şimdi de Boğaziçi Üniversitesi’nden bu yıl mezun olmaya hazırlanıyorlar. Çiçeği burnunda mezunlarımız Aybeniz Ece Çetin, Kerem Özal Portakal, Mustafa Sayıcı ve Süveyda Ece Çil, Boğaziçi’nin kendileri için ne anlama geldiğini, burada geçirdikleri benzersiz öğrencilik yıllarını ve geleceğe dair umutlarını anlatıyorlar…

Boğaziçi her zaman daha fazlasını öğrenmeye teşvik etti

2002 yılından beri arama-kurtarma etmen simülasyonu kategorisinde RoboCup dünya yarışmalarına katılan Boğaziçi Üniversitesi RoboAKUT Takımı, RoboCup 2010’da dünya şampiyonu olmuştu. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. H. Levent Akın ve araştırma görevlisi ve doktora öğrencisi Okan Aşık’tan oluşan takım ‘’Arama Kurtarma Etmen Simülasyonu" liginde İran’dan birincilik madalyası ile döndü.  

Yerel olmasına rağmen çok sayıda ülkeden yarışmacının katıldığı yarışmada Robot Futbolu, Servis Robotları, Arama Kurtarma Robotları gibi farklı kategoriler yarıştı.