Haber & Duyuru

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Ulaş Tezel’in yürütücülüğünü yaptığı projede, Türkiye’nin en kirli akarsuyu olan Ergene Nehri’ndeki kirliliğin boyutu analiz edildi. Proje kapsamında Ağustos 2017’den Mayıs 2018’e kadar 75 ayrı noktadan dört mevsim boyunca su örnekleri alındı ve bölgede bulunan organize sanayi bölgelerinin atık sularını yeterli düzeyde arıtmadan nehre verdikleri gözlemlendi. Analiz edilen 250 tane kirleticinin her birinin kaynağının tespit edilmesinin yanı sıra nehirlerin su kalitesinin yönetiminde karar-destek sistemi işlevi görecek bir yazılım da geliştirildi. Tezel, ayrıca bu yazılımın yapay zekâ ile güçlendirildiği ve tüm Avrupa akarsu ağının su kalitesinin sürdürülebilir yönetimini hedefleyen uluslararası bir projede de yer alacak.

 

Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Nazar İleri Ercan, dünya genelinde ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer alan pankreas kanserinin tedavisine yönelik bir nano ilaç geliştirmek üzere çalışmalarını sürdürüyor. Araştırma, TÜBİTAK’ın başlattığı 2247 Ulusal Lider Araştırmacılar Programı kapsamında destekleniyor.

 

Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü mezunu Sercan Esen’in (BÜ’15) kurucu ortağı olduğu yapay zekâ tabanlı iş sağlığı ve güvenliği platformu Intenseye, 4 milyon dolar tohum yatırım aldı. Görüntü işleme yoluyla iş kazalarını önceden tahmin eden ve böylece haftanın her günü ve günün her saatinde kesintisiz iş güvenliği sağlayabilen platformun Boğaziçili kurucusu Esen, yapay zekânın insan hayatını kolaylaştırmaya yönelik çok değerli bir potansiyele sahip olduğunu vurguluyor.

 

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu (BÜ’01) Tolgahan Çoğulu, Georgia Tech Üniversitesi’nde düzenlenen 'Margaret Guthman Müzik Enstrümanları Tasarımı Yarışması'nda seyirci oylamasında birinciliği elde etti.

 

 

Daha çok cilt kanserlerinin tedavisinde kullanılan ve yan etkilerinin az olmasıyla bilinen fotodinamik terapi, kanserli hücreler ışınların kolayca ulaşamayacağı derin bölgelerde yer aldığında istenilen sonuçları veremiyor. Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Şaron Çatak ve ekibi, fotodinamik terapinin bu dezavantajını ortadan kaldıracak ve ışın yakalamakla görevli moleküllerin ışın yakalama kapasitesini iki katına çıkaracak bir araştırmaya başladı.

Yükseköğretim Derecelendirme Kuruluşu Quacquarelli Symonds (QS) 2021 Dünya Üniversiteleri Alan Sıralaması’nı açıkladı.

 

Business School Istanbul’un (BMI) DataExpert ve Fortune Türkiye ile birlikte 2016 yılından bu yana gerçekleştirdiği Türkiye’nin en büyük 1000 şirketi üzerinde yapılan “En Etkin 50 CMO- Chief Marketing Officer(Üst Düzey Pazarlama Yöneticisi)” araştırmasında listelere giren pazarlama liderlerinin hızlı yükselişi sürüyor. Terfi alan yöneticiler arasında Boğaziçi Üniversitesi mezunlarının başarısı dikkat çekiyor.

 

DataExpert ve Fortune Türkiye verilerine göre, 2018 ve 2020 araştırma listelerindeki pazarlama liderlerinden yüzde 21’i terfi ederken, yüzde 10’u CEO veya yönetim kurulu başkanı pozisyonuna geldi, yüzde 11’i ise mevcut pozisyonlarını geliştirdi.

2014 yılında Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED) ve Boğaziçi Üniversitesi İş İnsanları Derneği (BRM) tarafından kurulan Boğaziçi Network, artık Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Ofisi’nin çatısı altında faaliyetlerine devam edecek. Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Ofisi Koordinatörü Nihal Albayrak, Boğaziçili mezun, öğrenci, akademisyen ya da çalışan tüm Boğaziçi Üniversitesi bileşenlerinin tek bir çatı altında buluşacağı yeni yapılanmayla, mezun ve üniversite iletişiminin daha da güçleneceğini ve iki yönlü olarak sürdürülebileceğini vurguluyor.

 

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencileri, ulusal programlama yarışmalarından elde ettikleri başarılara bir yenisini daha ekledi. inzva tarafından düzenlenen Çevrim İçi Programlama Yarışması’na Boğaziçi Üniversitesi adına katılan Binary Hoşaf Tree takımı büyük ödülü aldı. Boğaziçili iki takım ise 14 üniversiteden 42 takımın katıldığı yarışmada ilk dörtte yer aldı.

 

 

Boğaziçi Üniversitesi'nin 2019-2020 akademik yılında başarı, gereksinim, yemek ve yurt bursu olarak 4250 öğrenciye sağladığı 5.5 milyon TL miktarında bursa ek olarak COVID-19 salgını nedeniyle 2019-2020 akademik yılının 2. döneminden itibaren çevrimiçi eğitime geçilmesini izleyen dönemde ihtiyaç sahibi öğrencilere yönelik İnternet, Tablet, Bilgisayar Destek Bursları ve Hazırlık sınıfı öğrencilerine yönelik Kitap Seti desteği için tahsis ettiği bütçe yaklaşık 1 Milyon TL olarak gerçekleşti.

 

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden robotik uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Emre Uğur, TÜBİTAK 1001 programı kapsamında desteğe değer bulunan ‘’Sembol ve Kural Keşfi ile Soyut Muhakeme ve Hayat Boyu Öğrenme’’ başlıklı araştırma ile kendi sensör ve motor deneyimlerini kullanarak planlama yapabilecek, daha önce görmedikleri yeni ve farklı nesnelerle iletişime geçebilecek, soyutlama, öğrenme ve planlama yetisi olan robotlar geliştirmeyi hedefliyor.

 

Boğaziçi Üniversitesi’nden trafik sıkışıklığına çözüm için araştırma...

Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ilgın Gökaşar, otonom araçlarla trafik yönetimi yaparak trafik sıkışıklığına çare olabilecek bir sistem geliştirdi. 5G ve V2X gibi bağlantı teknolojilerini kullanan sürücüsüz bağlı araçlar, bir kaza olduğunda birbirlerinden bilgi alabiliyor ve rotalarını minimum zaman kaybı olacak şekilde değiştirebiliyor. Üstelik sistemin bir bölgede uygulanabilmesi için herhangi bir altyapı kurmaya ya da maliyetli bir yatırıma ihtiyaç yok.

Boğaziçi Quidditch Takımı'nda tanışan Boğaziçi mezunları, dört sene önce Avrupa'daki Quidditch takımlarına hizmet veren Utility Apparel adında bir spor ürünleri girişimi kurdu. Bugün farklı spor takımlarına da hizmet veren ve geniş yelpazede spor ürünleri satışları gerçekleştiren Utility Apparel, 20’den fazla ülkede 100’den fazla takıma spor ürünleri ihraç ediyor. Utility Apparel kurucularından Boğaziçi mezunları İhsan Mercan (BÜ’19) ve Erdi Bilal Yeşildal (BÜ’19) ile girişimlerinin hikâyesini konuştuk.

 

2017 yılında ilk çalışmalarına başlayan Utility Apparel; Arman Aktürk (BÜ’17), Ecem Bedriye Satıcı, Erdi Bilal Yeşildal (BÜ’19) ve İhsan Mercan (BÜ’19) tarafından kuruluyor. Utility Apparel’ın kuruluş hikâyesini İhsan Mercan, şöyle anlatıyor: 

TÜBİTAK tarafından ilki 2018 yılında gerçekleştirilen ve üniversitelerin yetkin oldukları alanlar hakkında objektif bilgi vermeyi amaçlayan Üniversite Yetkinlik Analizi Çalışması sonuçları açıklandı. Buna göre 131 alanda 160 üniversitenin yetkinlik haritası çıkarıldı. Boğaziçi Üniversitesi Yetkinlik Analizi Haritası’nda Parçacık-Nükleer Fizik ve Yapay Zeka'da öne çıkarken Yer Bilimleri, Tarih, Felsefe, Dil ve Edebiyat’ta yetkinlik bakımından ilk sırada yer aldı.

 

Boğaziçi Üniversitesi’nden trafik sıkışıklığına çözüm için araştırma...

 

 

Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ilgın Gökaşar, otonom araçlarla trafik yönetimi yaparak trafik sıkışıklığına çare olabilecek bir sistem geliştirdi. 5G ve V2X gibi bağlantı teknolojilerini kullanan sürücüsüz bağlı araçlar, bir kaza olduğunda birbirlerinden bilgi alabiliyor ve rotalarını minimum zaman kaybı olacak şekilde değiştirebiliyor. Üstelik sistemin bir bölgede uygulanabilmesi için herhangi bir altyapı kurmaya ya da maliyetli bir yatırıma ihtiyaç yok.

Boğaziçi Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Evren Samur ve araştırma görevlisi Taylan Atakuru’nun geliştirdikleri ‘’Endüstriyel Robotlar İçin İki Serbestlik Dereceli Bir Tutucu Sistemi’’ başlıklı patent teknoloji transferi için TÜBİTAK desteği aldı

Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education'ın (THE) hazırladığı, "Alanlara Göre En İyi Üniversiteler Sıralaması 2021"de Boğaziçi Üniversitesi, eğitim alanında dünyada ilk 150’de yer aldı.

Times Higher Education (THE), eğitim alanında dünyadan 537 yükseköğretim kurumunu öğretim kalitesi, araştırma, atıf, endüstri gelirleri ve uluslararası görünüm kriterlerine göre sıraladı. Boğaziçi Üniversitesi, geçen yılki sıralamaya göre ortalama puanını 5 artırarak 126-150 sıra bandında yer aldı. Boğaziçi, 2020 sıralamasında 201-250 sıra bandında temsil edilmişti.

EĞİTİMDE LİDER STANFORD

Stanford Üniversitesi bünyesindeki Hasso Plattner Institute of Design tarafından sürdürülmekte olan The University Innovation Fellows programında bu yıl Mühendislik Fakültesi öğrencisi dört Boğaziçili yer aldı. Üniversite öğrencilerinin değişimin elçileri olmalarını sağlamak hedefiyle tasarlanan programa bu sene Avrupa, Amerika, Latin Amerika, Kanada başta olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinden 198 öğrenci katıldı.

 

Boğaziçi Üniversitesi, Türkiye Kürek Federasyonu tarafından 31 Ekim’de Sapanca Gölü’nde düzenlenen Akademi Türkiye Kürek Şampiyonası’nı kadın ve erkeklerde birincilikle tamamladı.

31 Ekim’de Sapanca Gölü’nde düzenlenen Akademi Türkiye Kürek Şampiyonası sonuçlandı. Boğaziçi Üniversitesi Kürek Takımı kadınlarda 300; erkeklerde ise 550 puan elde ederek ilk sırada yer aldı.

 

İKİ BİN METRELİK PARKUR

Türkiye Kürek Şampiyonası’nda sporcular zamana dayalı yarışmalarda 2 bin metrelik parkurda mücadele etti.

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK), Türkiye’deki 172 üniversitenin 2018 verilerini kullanarak hazırladığı 2019 Üniversite İzleme ve Değerlendirme Raporu yayınlandı. %54,5 oranla kayıtlı olunan bölüm dışından alınan ders oranının en yüksek olduğu üniversite olan Boğaziçi Üniversitesi, uluslararası fon destekli yürütülen proje sayısında da devlet üniversiteleri arasından ilk sırada yer alıyor.

ABD merkezli US.NEWS’in hazırladığı önde gelen yükseköğretim kurumları derecelendirmeleri arasında gösterilen “Dünyanın En İyi Üniversiteleri 2021” sıralaması açıklandı. Buna göre Boğaziçi Üniversitesi Türkiye’nin en iyisi olurken, dünyada da 197’nci sırada yer buldu. Boğaziçi Üniversitesi ayrıca fizik alanında dünyada 60’ncı sırada temsil edilerek geçen yılki konumunu korudu. Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan, Boğaziçi Üniversitesi’nin son üç yıldır Türkiye’den ilk 200’e giren ve Türkiye’de birinci olan tek üniversite olduğunu belirterek ‘’ Bütçemizin 40 kat büyüklüğünde üniversitelerle aynı sırada yer alıyoruz’’ dedi.

Beyin mekaniği üzerine önemli araştırmalara imza atan; ABD’deki Stevens Institute of Technology’de kendi adıyla kurduğu KurtLab bünyesinde beyin biyomekaniği, nöromekanik görüntüleme ve akıllı biyomedikal cihazlar üzerine çalışmalar yapan Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunu (BÜ ’10) bilim insanı Mehmet Kurt, geçtiğimiz son 4 yıl içinde ABD hükümeti tarafından yaklaşık 4 Milyon USD değerinde desteğe değer bulundu.

Boğaziçili bilim insanları 30 yıllık araştırmalar sonucunda yapay zeka teknolojisi kullanarak ses analizi yapan “Akıllı Stetoskop” geliştirdi. Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yasemin Palanduz Kahya ve ekibinin üzerinde çalıştığı ABD ve 24 Avrupa ülkesinde patentlenen cihaz sayesinde solunum sesleri anında analiz edilerek, sonuçlar mobil uygulamada kullanıcıyla paylaşılıyor.

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu Edanur Kuntman’ın (BÜ’12), anneannesinin hikâyesinden yola çıkarak yazıp çizgilere döktüğü “Pencerenin Ardından Kadın Masalları” isimli romanı, Amerika’da ve dünyada çizgi romanın en prestijli ödüllerinden biri olan Eisner ödülüne aday gösterildi ve yerli çizgi romanlar içinde bir ilke imza attı. İllüstratör, animasyon sanatçısı, oyun tasarımcısı ve çizer Kuntman’ın çizerliğe yönelmesi ise uzun yıllar Boğaziçi Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü’nde ders veren ve 2017 yılında kaybettiğimiz Galip Tekin’le tanışmasına dayanıyor.

Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları (BÜO) "…İş Ararım, İş… "adlı oyunu ile dijital ortamda seyircisi ile buluşuyor. 2019-2020 eğitim prodüksiyonu olan "...İş Ararım, İş…" adlı oyunu pandemi döneminde video formatına adapte eden BÜO, 20 Haziran Cumartesi günü “Merhaba!” adlı ilk bölümlerini online platformda seyircisi ile buluşturdu. Oyunun son bölümü "#hayatevesığamıyor" ise 10 Temmuz Cuma günü BÜO'nun YouTube hesabında yayınlandı.

 

Boğaziçi Üniversitesi Folklor Kulübü’nün 2019-2020 eğitim prodüksiyonu olan “Sandığımdan Hikâyeler” video serisi izleyiciyle buluştu. Geçtiğimiz yaz döneminde İzmir’in 1830-1930 yılları arasındaki toplumsal yapısı üzerine tarihsel bir araştırma yürüten BÜFK üyeleri, “Sandığımdan Hikâyeler”de bu araştırmadan yola çıkarak 1908-1922 yıllarının İzmir’indeki bir müzikhole uzanıyor ve müzikholü ve sakinlerini öyküler, danslar, şarkılar ve şiirlerle günümüze getiriyor.

Zihnimizi bir bilgisayara yükleyip bedenimiz öldükten sonra yaşamaya devam edebilir miyiz? ‘’Alın yazısı’’ diye bir şey var mı? Evren nasıl ölecek? Bilgisayarın iki babası Turing ve Shannon’ın II. Dünya Savaşı’ndaki gizli görevleri neydi? İnsan makine midir? Yapay zekâ, bilişsel bilim ve kuramsal bilgisayar üzerine çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Cem Say, yeni kitabında evren, hayat ve insana dair merak edilen soruları tartışmaya açıyor.

 

 

Koronavirüs salgını nedeniyle Boğaziçi Üniversitesi’nde tüm derslerde uzaktan eğitim 6 Nisan’da başladı. Türkiye genelinde yükseköğretim kurumları ile ilk ve ortaöğretim düzeyinde de uzaktan eğitimler devam ediyor.

Kanser alanında geliştirilen hedefli taşıma platformları ile ilaç geliştirmek üzere 2015 yılında Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rana Sanyal ve Sena Nomak tarafından kurulan RS Research, COVID-19'a karşı mücadeleye güç katmaya hazırlanıyor

İnsanlığı tehdit eden salgına karşı bilgi birikimini uzman paydaşlarının çalışmalarıyla bir araya getiren RS Research, hastalığın seyrinin ağırlaşmasını engelleyen ilacın solunum yoluyla doğrudan akciğere ulaştırılmasıyla, tedavinin kaygı uyandıran yan etkilerini azaltmayı planlıyor. Prof. Dr. Rana Sanyal liderliğinde kimyager, biyolog, eczacı ve hekimlerden oluşan RS Research araştırma ekibi, tedaviyi 2020 yılı sona ermeden hastalara ulaştırmayı hedefliyor.

Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nesrin Özören ve ekibi, Koronavirüs için aşı çalışmalarına başlıyor. Ekip, kendilerine ait patentli 'mikrokürecik' teknolojisini Koronavirüs aşısı için de kullanacak. Prof. Özören, aşı geliştirilmesinin bir yıl süreceğini belirterek, bir iyi ve bir kötü haber veriyor: “Koronavirüs mutasyon geçirerek daha da ölümcül hale gelebilir. Ancak yaz aylarında bulaşıcı etkisinin azalması bekleniyor.”

Boğaziçi Üniversitesi farklı alanlarda çalışan akademisyenleriyle yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında Sağlık Bakanlığı koordinasyonuyla Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı’nın (TÜSEB) başlattığı aşı, ilaç ve tanı kiti geliştirme projelerinin yanı sıra tedavi süreçlerinde çok ihtiyaç duyulan solunum cihazlarının yerli üretimine yönelik projeler için destek verici çalışmalara başladı.

Korona testi sayılarını hızlıca arttırmak üzere Boğaziçi’nden 6 adet cihaz

Koronavirüs günlerinde uzaktan eğitim-öğretim ve uzaktan çalışma yolları ile kişisel güvenliğimizi sağlamaya ve salgının yayılmasını evde kalarak önlemeye çalışırken Internet’te her zamankinden çok daha fazla zaman geçirmeye başladık. Bu yüzden bu dönemde kişisel hijyen ve izolasyon gibi önem kazanan bir başka kavram da güvenli Internet kullanımı… Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü öğretim üyesi ve Siber Güvenlik Merkezi (BUSİBER) Yöneticisi Doç. Dr. Bilgin Metin, güvenli internet kullanımı için sekiz önemli başlıkta önerilerde bulundu. Metin, BÜSİBER olarak COVID-19 ile mücadele eden sağlık kurumlarına uzaktan sızma testi ve açık siber istihbarat danışmanlığı, Kişisel Verileri Koruma Kanunu (KVVK) kapsamında risk danışmanlığı desteği vereceklerini belirtti.

Boğaziçi Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü öğrencileri tarafından çocuklar ve aileleri için oluşturulan Çocuk Boğaziçi web sayfası yayına girdi. ‘’Önce Çocuk’’ sloganıyla hazırlanan web sitesi Covid-19 virüsünden dolayı yaşanan salgından korunmak üzere evde zaman geçiren çocuklar ve aileleri için rehber niteliğinde…

Cocukbogazici.com sitesi, anne ve babalara çocukları güvende tutmanın yollarını anlatarak aynı zamanda Covid-19 virüsünden korunmak için Sağlık Bakanlığı’nın da vurguladığı 14 kuralı çocukların anlayabileceği bir dile uyarlıyor.

Koronavirüs salgını dünya ekonomilerini küçülme tehdidi altında tutarken, Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Fikret Adaman ve bağımsız araştırmacı Gökçe Yeniev, ‘planlı ekonomik büyümeme’ (De-Growth) çağırısı yapıyor. Sorularımızı yanıtlayan araştırmacılar, Koronavirüs salgının bize gerçekten neye ihtiyacımız olduğunu hatırlattığını vurgulayarak, ‘Gösteriş için tüketimi bırakmalıyız’ diyor.

Türkiye’de ilk Covid-19 vakalarının çıkmasıyla beraber virüsün yarattığı sorunlara yaratıcı çözümler arama misyonuyla Türkiye’de önde gelen girişimcilerin, üniversitelerin, sivil toplum kuruluşlarının, bakanlıkların ve özel şirketlerin paydaşlığı ve desteği ile yola çıkan ve sadece iki gün gibi kısa bir sürede hayata geçen Coronathon Türkiye, projelerin değerlendirme sürecini tamamladı. İnisiyatife Boğaziçi Üniversitesi Girişimcilik Merkezi Direktörü Oğuzhan Aygören, İstanbul Sağlık Endüstrisi Kümelenmesi Başkanı Cengizhan Öztürk ve Boğaziçi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi öncülük etti.

İngiltere merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu QS, ‘Alanlara Göre En İyi Üniversiteler Sıralaması 2020’yi yayınladı. Buna göre Boğaziçi Üniversitesi toplamda 48 alanda yapılan sıralamaların 13’ünde temsil edilirken, sanat ve beşeri bilimlerde Türkiye’de ilk sırada yer aldı. Boğaziçi ayrıca bilgisayar bilimleri-bilgi sistemleri; sosyal bilimler-yönetim; ekonomi ile eğitim alanlarında Türkiye’den en iyi ikinci dereceyi elde etti. 7 alanda sırasını yükseltmeyi başardı.

Boğaziçi Üniversitesi’nin geçtiğimiz dört yıldır “Açık Ders” adı altında hazırladığı ve İstanbul’daki yeni döneminde Tekfen Holding desteği ve Beylikdüzü Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen seminer dizisi 2 Mart’ta Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Say’ı konuk etti.

Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi Beylikdüzü Sahnesi’nde Prof. Dr. Cem Say’ın verdiği “İnsan ve Makine Beyinlerinin Sınırları” başlıklı dersle başlayan Açık Ders programında bilgisayar biliminin kurucusu olarak kabul edilen ünlü matematikçi Alan Turing’in temelini attığı “Hesaplama Kuramı’nın,” bilim ve yapay zekâ ile olan ilişkisi tartışmaya açıldı.

Yükseköğretim Kurulu tarafından düzenlenen “Araştırma Odaklı İhtisaslaşma Üniversiteleri Çalıştayı”nda Boğaziçi Üniversitesi’nin de içinde bulunduğu araştırma ve aday araştırma üniversiteleri bir araya geldi. 10 Ocak 2020 tarihinde Gebze Teknik Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen çalıştayda mevcut araştırma üniversitelerinin performans izleme endeksleri de paylaşıldı. 2018 yılı verilerine göre Boğaziçi Üniversitesi 16 üniversite içinde araştırma kalitesinin en yüksek olduğu üniversite.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı, UK Research and Innovation (UKRI) tarafından desteklenen Yarının Şehirleri projesinin İstanbul ayağının yönetim ve koordinasyon merkezi oldu. Beş yıl sürecek proje kapsamında Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı bünyesinde bir İstanbul Kent Ofisi kurulacak.
 

Yarının Şehirleri, Birleşmiş Milletlerin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine yönelik uluslar ve disiplinler arası bir araştırma projesi.

TÜBİTAK 2232 Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı ile Boğaziçi Üniversitesi’ne gelen ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü bünyesinde araştırmalarına başlayan Dr.
Boğaziçi Üniversitesi, College de France ve Fransız biyoteknoloji şirketi Ipsen, prostat kanserinde tümör hücrelerinin tamamıyla yok edilmesini hedefleyen yeni bir tedavi için işbirliği yaptı. Projenin yürütücülüğünü Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Umut Şahin üstleniyor.
 
Doç. Dr. Şahin aynı zamanda, biyoteknoloji alanında faaliyet gösteren Gilead Sciences Türkiye’nin 2013 yılından bu yana yürüttüğü “Gilead ile Hayat Bulan Fikirler” programı kapsamında Türkiye’den araştırma desteğine layık görülen bilim insanlarından biri oldu. 23 Ekim tarihinde düzenlenen törenle Gilead Sciences “Hayat Bulan Fikirler” Ödülü’nü alan Doç. Dr.
TÜBİTAK 2232 Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı ile Türkiye’ye geri dönen bilim insanlarından biri olan Betül Uralcan, gelecekte pillerin yerini alacağı tahmin edilen “süperkapasitörler” üzerine çalışmalarına Boğaziçi Üniversitesi’nde başlıyor. Princeton Üniversitesi Kimya ve Biyoloji Mühendisliği çatısı altında bütünleşik doktora ve doktora sonrası çalışmalarını tamamlayan Uralcan, enerjinin daha hızlı bir şekilde daha küçük bir alanda depolanmasını sağlayacak olan çift katmanlı kapasitörler üzerine çalışıyor.
2010 yılında Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Tuna Tuğcu ve Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Ali Emre Pusane’nin kurduğu Nanonetworking Araştırma Grubu, nano iletişim ve moleküler iletişim alanında çalışmalarına Güney Kore, İspanya, İngiltere, Almanya ve Fransa gibi ülkelerdeki üniversitelerle yapılan ortak projelerle devam ederken dünyada da tanınırlığı olan bir araştırma grubu olarak dikkat çekiyor. Dr.

Boğaziçi, ‘’Dünyanın En İyi Üniversiteleri’’ sıralamasında Türkiye lideri...Boğaziçi Üniversitesi, US News & World Report sitesinin hazırladığı "Dünyanın En İyi Üniversiteleri" sıralamasında bu yıl 186. sıraya yükselerek Türkiye’nin ‘’En İyi Küresel Üniversitesi’’ oldu.

US News & World Report sitesinin hazırladığı "Dünyanın En İyi Üniversiteleri" sıralaması 2020 verileri açıklandı. Geçen yılki sıralamada dünyada 234. sıraya yerleşen ve Türkiye üniversiteleri arasında lider konumda yer alan Boğaziçi Üniversitesi, bu yıl 186. sıraya yükselerek Türkiye’nin ‘’En İyi Küresel Üniversitesi’’ ünvanı ile Türkiye’den ilk 200’e giren tek üniversite oldu.

Mezunların İstihdam Derecelendirmesi sonuçlarına göre, Boğaziçi Üniversitesi Türkiye'den 201-250 bandına yerleşerek dereceye giren tek üniversite oldu.

Dünya üniversitelerini değerlendiren QS'nin, 2020 yılı Graduate Employability Rankings (Mezunların İstihdam Derecelendirmesi) sonuçlarına göre, Boğaziçi Üniversitesi (BÜ), Türkiye'den 201-250 bandına yerleşerek dereceye giren tek üniversite oldu.

Boğaziçi Üniversitesinden yapılan açıklamaya göre, dünya üniversitelerini değerlendiren QS, 2020 yılı Graduate Employability Rankings (Mezunların İstihdam Derecelendirmesi) sonuçlarını duyurdu. Sonuçlara göre, geçen yıl 251-300 bandında olan Boğaziçi Üniversitesi, bu yıl 201-250 bandına yükseldi.

Boğaziçi Üniversitesinden biyo-uyumlu nöroprotezler için AB ile ortak araştırma

Nörobilimin önemli uygulama alanlarından biri de hareket ve duyu işlevini kaybetmiş kişiler için tasarlanan nöroprotezler. Geliştirilen son teknolojiler sayesinde hastaların sinirlerine ve beyinlerine yerleştirilen implantlar yardımıyla nöronlarda oluşan hareket komutları algılanıyor ve bir robot kol hareket ettirilerek cisimlere erişmek, onları kavrayarak kullanmak mümkün olabiliyor. Nöroprotez teknolojisinin her geçen gün hızla geliştiği günümüzde Boğaziçi Üniversitesinden bir grup bilim insanı da, Avrupa’dan araştırmacıların yer aldığı konsorsiyum bünyesinde, bu alanda yeni teknolojiler üzerine araştırmalar yapıyor.

 

Türkiye’nin En İyileri Yükselen Puanlarla Birlikte Boğaziçi’nde

YKS 2019 sınav sonuçlarına göre, Boğaziçi Üniversitesi taban puanları geçen yıla göre dikkat çekici oranda yükseldi. Sınavda birinci olan öğrencilerle birlikte ilk 10’da yer alan 7 aday, farklı puan türlerinden ilk 100’de yer alan 67 aday, ilk 250’den 189 aday artık Boğaziçili...Bu sayılarla ilk 100 ve ilk 1000’den en fazla öğrenci alan üniversite Boğaziçi Üniversitesi oldu.

Öğrenci sayısına oranla öğrencilerine en fazla sayıda bursu sağlayan Boğaziçi Üniversitesi’nde geçtiğimiz akademik yılda farklı türlerde 6.148 adet burs verildi.

Bir kamu üniversitesi olarak Türkiye’nin dört bir yanından farklı gelir düzeylerine sahip binlerce öğrenciyi geleceğe hazırlayan Boğaziçi Üniversitesi’nde eğitim ücretsiz olmasına rağmen ihtiyaç sahibi öğrencilerin eğitim hayatlarının kalitesini desteklemek üzere çok sayıda burs sağlanıyor.

Son olarak E-bursum’un burs veren kurumlar bazında hazırladığı Türkiye Burs Analiz Raporu’nda 2018-2019 yıllarında Boğaziçi Üniversitesi’nin öğrenci sayısına oranla en fazla bursiyere sahip üniversite olduğu tespit edildi.

Türkiye’ye yurtdışından gelen bilim insanları için bir çekim merkezi olan Boğaziçi Üniversitesi’nin güçlü akademik kadrosuna, TÜBİTAK 2232 Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı kapsamında 15 akademisyen daha katılıyor.

ÜBİTAK 2232 Uluslararası Lider Araştırmacı Programı ile Türkiye’ye en çok akademisyen  çeken kurum 15  araştırmacıyla Boğaziçi Üniversitesi oldu. 

Yapay zeka, robotik, yenilenebilir enerji, biyomedikal, fizik, jeodezi, makina mühendisliği, matematik, kimya mühendisliği ve bilişsel bilim gibi alanlarda öncü araştırmalara imza atan araştırmacıları bünyesine katan Boğaziçi Üniversitesi Türkiye’ye gelmeyi hedefleyen akademisyenler için çekim merkezi olmayı sürdürüyor.

Boğaziçi Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı tarafından Fizik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Burçin Ünlü liderliğinde oluşturulan biyolojik doku ve hücrelerin mikrometre çözünürlükle görüntülenmesi için kurulan Medikal & Biyolojik Fizik Laboratuvarı’nda yeni görüntüleme teknikleri geliştirilmesi ve uygulama alanları yaratılması adına pek çok önemli proje sürdürülüyor. Bu projeler Avrupa Birliği, NATO, TÜBİTAK ve T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından da destekleniyor. Prof. Dr. Ünlü ve ekibi, proton tedavisinde ses dalgalarını kullanarak başta kanser olmak üzere çeşitli hastalıkların tedavisinde yenilikçi ve öncü tedavilerin önünü açmayı hedefliyor.

Boğaziçi Üniversitesi’nin 2018-2019 akademik yılının başarılı mezunlarından Safa Can Medin Massachusetts Institute of Technology Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimi Bölümü’nden (Electrical Engineering and Computer Science) kabul aldı.

 

Sema Dumanlı Oktar’ın liderliğini üstlendiği; BOUNtenna bünyesinde sürdürülmekte olan araştırmaların başında kalça değişim ameliyatlarında kullanılan protezler için tasarlanan ve bakteri direncine karşı savaşan Akıllı Ortopedik İmplant geliyor.
 
Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri Prof. Dr. Fikret Gürgen, Doç. Dr. Arzucan Özgür ve aynı bölümde araştırma görevlisi olan N.

Kurumlar ve şirketler kendi marka ya da ürünleri hakkında toplumun algısını ölçmek için sıklıkla duygu analizi çalışmalarına başvuruyor. Herhangi bir metnin duygusunu bulmaya dayanan duygu analizi çalışmaları artık makine öğrenmesi yöntemleriyle çok daha hızlı ve güvenilir sonuçlarla yürütülüyor. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Tunga Güngör de denetimsiz ve yarı denetimli makine öğrenme yöntemlerini kullanarak Twitter ve beyazperde.com sitelerinden alınan veriler üzerine yürüttüğü “Türkçe için Kapsamlı bir Duygu Analizi Çatısı Oluşturulması” isimli projesiyle Türkçe için yapılan en detaylı duygu analizi çalışmasını tamamladı.

Yükseköğretim Kurulu’nun bu yıl ikincisini vermiş olduğu “Engelsiz Üniversite Ödülleri”nde Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi “Mekânda Erişim,” “Sosyo-Kültürel Faaliyetlerde Erişim,” ve “Eğitimde Erişim” alanlarında ödül aldı. “Engelsiz Ufuklar Çalıştayı”nda verilen ödüller Boğaziçi Üniversitesi adına Eğitim Bilimleri Bölümü öğretim üyesi, Engelliler Komisyonu Başkanı ve Engelli Öğrenciler Danışmanı Doç. Dr. Z. Hande Sart'a sunuldu.-

E-Bursum’un sivil toplumda burs veren kurumlar bazında ve “Geleceğe Yön, Topluma Fayda” temasıyla hazırladığı Türkiye Burs Analizi Raporu’nun 2018-2019 dönemi sonuçları açıklandı. Boğaziçi Üniversitesi bir kez daha toplam öğrenci sayısına oranla en fazla bursiyere sahip üniversite olarak belirlendi. 2018-2019 akademik yılında gereksinim, başarı, yurt, yemek, kitap olmak üzere Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine 6.148 adet burs sağlanıyor. Söz konusu burslar içinde 938 adet yurt bursu, 2803 gereksinim bursu, 264 adet başarı bursu bulunuyor.

Boğaziçi Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı Türkiye’nin ‘’tahıl ambarı’’ olarak bilinen ve en önemli tarım alanlarının başında gelen Konya Ovası’ndaki tuzlu ve sodyumlu toprakların tarımsal verimliliğinin artırılması ve bölgede sürdürülebilir sulama sistemleri geliştirilmesi yönünde bir araştırma yürütüyor.

Yapay zekâ ve mikro sensörlerdeki gelişmelerin hayatımıza yeni uygulamaları tanıttığı çağımızda spor teknolojileri pek çok yenilikçi uygulamanın geliştirildiği alanların başında geliyor. Ancak bu alanda literatüre katkı sağlayacak akademik çalışmalar ise yok denecek kadar az. Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü öğretim görevlisi Yusuf Öç’ün ‘’Spor Teknolojileri Kabul Modeli’’ başlıklı tezi spor teknolojileri alanındaki ilk akademik çalışmalardan biri olarak dikkat çekiyor...

Boğaziçi Üniversitesi Tarsus - Gözlükule Kazıları Araştırma Merkezi 2019 Europa Nostra Ödülü’ne layık görüldü.

Avrupa’nın alanında en prestijli ödülü olarak kabul edilen, Avrupa Kültürel Miras Ödüllleri / Europa Nostra Ödülleri’nin 2019 yılı sahipleri belli oldu. Bu yıl Europa Nostra Ödülü’nü ‘’Koruma Dalı’’nda kazananlar arasında Mersin- Tarsus’ta yer alan Boğaziçi Üniversitesi, Tarsus - Gözlükule Kazıları Araştırma Merkezi koruma ve yeniden kullanım proje ve uygulaması da yer aldı. Ödüller, 29 Ekim’de Paris’te Avrupa Kültürel Miras Kongresi kapsamında gerçekleşecek olan Avrupa Kültürel Miras Ödülleri Töreni’nde sahiplerine sunulacak.

Türk Ekonomi Bankası’nın düzenlediği 12. TEB Akıl Fikir Buluşması kapsamında gerçekleştirilen yarışmada “Öğrenci ve Yeni Mezun” kategorisinde Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü 3. sınıf öğrencisi Umut İsmetoğlu birinci oldu. Bu yıl 15 binin üzerinde başvuru alan ve projelerin yüzde 75’inin üniversite öğrencilerinden geldiği yarışmada projesiyle fark yaratan Umut İsmetoğlu ile kendisine birincilik getiren projesi ve teknoloji alanındaki girişimleri üzerine konuştuk.

Yarışmada kazandığınız proje hakkında bilgi verebilir misiniz?

Boğaziçi Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi işbirliği ile Parkinson hastalığında kognitif bozulmanın erken tanı ve teşhisi için detaylı bir inter-disipliner araştırma …

Boğaziçi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü Bilişimsel Görüntüleme Laboratuvarı kurucusu öğretim üyesi Doç. Dr. Esin Öztürk Işık’ın yürütücülüğünde, Parkinson hastalığında kognitif bozulmanın, bir diğer deyişle, hastanın dikkat, bellek, dil kullanma ve anlama, öğrenme, değerlendirme, sorun çözme, ve karar verme gibi zihinsel yetilerindeki bozulmanın, erken evrede teşhisi için birden fazla biyobelirteçin belirlenmesi amacıyla bir araştırma yürütülüyor.

Kuveyt Türk'ün FinTech ve bankacılık alanında yeni projelerin geliştirilmesine katkı sunmak amacıyla üçüncü kez düzenlediği Hackathon’da 30 saat kesintisiz çalışarak uykusuzluğa meydan okuyan Çember projesinin sahibi TİO ekibi, birincilik ödülünü kazandı. Kültürümüzde yeri olan geleneksel altın gününden yola çıkarak sürdürülebilir para biriktirme fikri geliştiren TİO ekibinden Boğaziçi Üniversitesi Dijital Dönüşüm ve Endüstri 4.0 Platformu’nda araştırmacı olarak çalışmakta olan Sedanur Yıldız ödüllü projeyi anlattı.

Çember projesi nasıl ortaya çıktı, kısaca anlatır mısınız?

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Levent Akın ülkemizde yapay zekâ ve robotik alanında öncü araştırmalarıyla tanınıyor. Levent Akın liderliğinde Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden araştırmacılar Binnur Görer,İbrahim Özcan ve Yiğit Yıldırım’ın yer aldığı ekip duyguları olan insansı bir robot geliştiriyor. En önemli özelliği insanlarla duygusal etkileşimde bulunabilmesi olacak robot, karşısındaki insanın üzgün veya neşeli olup olmadığını anlayacak ve kendisi de bazı tepkiler gösterebilecek. Prof. Dr. Levent Akın ve ekibinden insana ‘’can yoldaşı’’ olacak robot projesini dinledik.

Ortak sinema zevkleri olan insanları online platformda buluşturup sinemaya tek başına gitmek istemeyenlere arkadaş bulan Cosmose uygulaması, kentin yeşil alanlarında vakit geçirmek isteyenlerin oturacak yer sorununu çözen kiralık sandalye fikri, kullanıcıların paylaşımlarıyla indirimli moda ve aksesuar ürünlerinden anında haberdar eden Indream uygulaması…Tüm bu yenilikçi fikirler Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen ve öğrencilerdeki girişimci ruhu ve yaratıcı fikirleri ortaya çıkarmayı amaçlayan Pitching Day’de sunuldu ve desteklenmeye hak kazandı.

Boğaziçi Üniversitesi ile Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) öğretim üyeleri ve öğrencileri arasında ortak araştırma projeleri yapılması hedefiyle oluşturulan ve Limak Vakfı tarafından fon sağlanan MISTI (MIT Science and Technology Initiatives) - Boğaziçi Uluslararası Araştırma, Eğitim ve Destek Programı kapsamında desteklenen yeni çalışmalar arasında Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Cem Avcı’nın araştırmacı Dr. Mehmet Emre Çamlıbel ile yürüttükleri “Drainage by Design: Optimizing Stormwater Infrastructure in Istanbul” başlıklı projesi de yer aldı.

İstanbul Kalkınma Ajansı katkılarıyla ve İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan ev sahipliğinde 21 Mart’ta düzenlenen “Dijital Dönüşüm Ofisi Lansman” toplantısına Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mehmed Özkan, Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri ile çok sayıda sanayi firması temsilcisi katıldı. Boğaziçi Üniversitesi Dijital Dönüşüm ve Endüstri 4.0 Platformu ISTKA Projesi Yürütücüsü Prof. Dr. Tuna Tuğcu, Platform’un öncelikleri arasında KOBİ’lerin Dijital Dönüşümü’ne yön ve destek vermenin önde geldiğini vurguladı.

Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü Dr. Öğretim Üyesi Berat Haznedaroğlu’nun kurucusu olduğu, 2017’den bu yana faaliyetlerine üniversitenin Kilyos Kampüsü’nde devam eden İstanbul Mikroyosun Biyoteknolojileri AR-GE Birimi (İMBİYOTAB) ile Cambridge Üniversitesi Mikroyosun İnovasyon Merkezi (AIC)’nin yosun biyoteknolojisi konusundaki araştırma, akademik bilgi paylaşımı ve eğitim alanlarında yürütecekleri çalışmalar bir yıl süreyle Newton Fonu - Research Environment Links Programı tarafından fonlanacak.

Boğaziçi Üniversitesi ve Siemens Healthineers Türkiye ortaklığıyla devam etmekte olan IMLEAP İnovasyon Yönetimi ve Liderlik Sertifika Programı’nın dördüncü yıl finalleri 15 Mart 2018 Cuma günü Boğaziçi Üniversitesi ev sahipliğinde Albert Long Hall’da gerçekleşti. Etkinlikte programı başarıyla bitiren katılımcılara sertifikaları verilirken, ilk üç sıraya girmeye hak kazanmış takımlar için de ödül töreni düzenlendi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından 150. yıl kutlamaları kapsamında "Kandilli Bilim Festivali" düzenlendi. 8 Mart’ta başlayan ve 9 Mart’ta da aynı programla sürecek olan Kandilli Rasathanesindeki festivalde, bilim tarihi koleksiyonu, deprem izleme sistemleri, geçmişten bugüne jeodezik çalışmalar, hava kirliliği ve meteoroloji konuları ele alındı. Seminerlerin ardından katılımcılar, Rasathane’deki çeşitli laboratuvarları ziyaret edip çalışmaları yerinde takip etme şansına sahip oldu.

Festival kapsamında açılış konuşması Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener tarafından gerçekleştirildi.

Boğaziçi Üniversitesi Enerji Politikaları Araştırma Merkezi ve AVERE Türkiye Elektro Mobilite Derneği’nin 12 Mart’ta düzenlediği "Mobilitenin Yakın Geleceği" konulu konferansta elektrikli araçların otomotiv sektöründeki dönüştürücü gücü dünyadan çarpıcı örneklerle ele alındı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan, elektrikli araçların yakın gelecekte dünyayı değiştireceğine vurgu yaparak bu konuya özellikle ilgi duyan biri olarak elektrikli araç sahibi olmasa dahi, gerek Türkiye’de gerekse Avrupa’da ziyaret ettiği ülkelerdeki tüm elektrikli şarj istasyonlarının abonesi olduğunu ifade etti.

Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde geliştirilen bir biyosensör teknolojisinin pazara transferi için kurulmuş olan GlakoLens şirketi, bu teknolojiyi kontak lens ile bütünleştiren tasarımıyla açık-açılı glokomun en büyük sebebi olan göz içi tansiyonunun seyri ve kontrolünde gerek hekimlere gerekse hastalara önemli avantajlar getirecek. Özgün teknolojik üstünlüğüyle hem Türkiye’de hem de dünyada yaygınlaşması hedeflenen buluş, Mayıs 2017’de ACT VC’den 465 bin Euro değerinde yatırım almıştı. GlakoLens şimdi de dünya pazarlarına çıkmak üzere CE sertifikası ve FDA onayı süreçlerine hazırlanıyor. 8-14 Mart Dünya Glokom Haftası vesilesiyle, Glakolens’i tasarlayan araştırmacılar Prof. Dr. Arda Deniz Yalçınkaya, Prof. Dr.

Yapı sektörü paydaşlarının geniş katılımıyla 16 Şubat 2019 tarihinde TSMD Mimarlık Merkezi’nde düzenlenen TürkSMD 13. Mimarlık Ödülleri Töreni’nde Mimar Saadet Sayın’ın “Boğaziçi Üniversitesi Gözlükule Kazıları Araştırma Merkezi” projesi, “Yapı Ödülü”ne layık görüldü.

Türk Serbest Mimarlar Derneği, mimarlık ortamına ve kültürüne katkı koyan mimarları, kurumları ve yapıları ödüllendiriyor. İki yılda bir düzenlenen ve Büyük Ödül, Yapı Ödülü, Mimarlığa Katkı Ödülü, Basın-Yayın Ödülü ve Jüri Özel Ödülü olmak üzere toplam 5 dalda verilen TürkSMD Mimarlık Ödülleri’nin 2017 – 2018 dönem jüri üyeleri; Prof. Dr. Suha Özkan (jüri başkanı), Nesrin Yatman, Neşe İtez, Enis Öncüoğlu, Hüseyin Egeli, Cem Sorguç, Önder Kaya ve Gökhan Aksoy’dan oluştu.

Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencilerinden oluşan İnsansız Hava Araçları Ar-Ge Topluluğu TeamMystic, toplumun faydasına yönelik insansız hava araçları geliştiriyor. Topluluğun güncel projelerinden biri olan Falcon projesi, özel radar sistemiyle arama kurtarma faaliyetlerini tam otonom şekilde gerçekleştirmeye yönelik tasarlandı. Arama kurtarma çalışmasını en kısa süreye indirgemeyi amaçlayan Falcon, maksimum 15 dakika içinde enkaz altında canlı olup olmadığını saptamış olacak. Alışılagelen yöntemlere göre 20 kat daha hızlı çalışacak sistemin kazazedelerin hayatta kalma şansını %500’e kadar artırması hedefleniyor.

Boğaziçi Üniversitesi, Yabancı Diller Eğitimi Bölümü ve ABD İstanbul Başkonsolosluğu işbirliğiyle 31 Ocak tarihinde düzenlenen ‘’Critical and Creative Thinking in The Classroom’’ başlıklı workshop kapsamında ABD’nin İstanbul Başkonsolosu Jennifer L. Davis ve ABD Büyükelçiliği Eğitim Ateşesi David Fay’i konuk etti. İngilizce dil eğitimi konusunda genç öğretmenlere tavsiyelerde bulunan Başkonsolos Davis, yabancı dil öğrenmenin insanın yaşamını değiştirdiğini ve farklı kültürlerle etkileşimde avantajlar sağladığını ifade etti.

Küresel ısınma ve iklim değişikliği sofralarımızdaki temel besinlere erişimimizi etkileyecek düzeyde olumsuz sonuçları beraberinde getiriyor. Bu riski gören bilim insanları değişen iklim şartlarından daha az etkilenecek, dayanıklı ve uzun süre ekimi yapılabilen alternatif besin maddeleri arayışını global ve yerel düzeyde, farklı projelerle sürdürüyor. Bunlardan biri de Limak Vakfı desteğiyle sürdürülmekte olan; Boğaziçi Üniversitesi ile MIT-MISTI programı ortaklığıyla geliştirilecek hibrit çavdar üretimi projesi…

Boğaziçi Üniversitesi, TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı çerçevesinde desteklenmeye hak kazanan üniversiteler arasında yer aldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımı ile gerçekleşen TÜBİTAK’ın 2244 Sanayi Doktora Programı İmza Töreni’ne Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan da katıldı. Biyomedikal Teknolojiler Sanayi Doktora Programı lisansüstü başvuruları, 25 Mart – 12 Nisan 2019 tarihleri arasında http://adaylar.boun.edu.tr/tr-TR/Sayfa/Basvuru/Lisansustu/ adresi üzerinden yapılabilecek.

Limak Vakfı desteğiyle, Boğaziçi Üniversitesi ile Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) öğretim üyeleri ve öğrencileri arasında ortak araştırma projeleri yapılması hedefiyle 2016’da oluşturulan MISTI (MIT Science and Technology Initiatives) - Boğaziçi Uluslararası Araştırma, Eğitim ve Destek Programı kapsamında 2018-2019 döneminde desteklenecek yeni projeler arasında Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Dr. Öğretim Üyesi olarak görev yapan Gülin Vardar’ın ‘’Cold Sintering: a Novel Solidification Technique for Solid-State Batteries’’ başlıklı araştırması da yer alıyor.

Boğaziçi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi ve Boğaziçi Üniversitesi Girişimcilik Merkezi tarafından Güney Kampüs’te kurulan DreamBU Kuluçka Merkezi 11 Ocak tarihinde girişimcilere kapılarını açtı. Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenlerinin yanı sıra girişimcilik fikri olan ve bu sisteme katkı sunmak isteyen potansiyel dış katılımcılara da açık olan DreamBU Kuluçka Merkezi üniversitenin girişimcilik dinamizmini yansıtacak bir çekim merkezi olmayı hedefliyor.

 

Boğaziçi Üniversitesi’nin girişimciler için tasarladığı ‘’Hayal Et’’ konseptinin bir parçası olarak DreamBUadıyla hayata geçen merkez, eski Teras Kantin olarak bilinen, Güney Kampüs’ün merkezi lokasyonlarından birinde girişimcilerle buluşacak.

9. sınıftan 12 sınıfa tüm lise öğrencilerine kapılarını açan BOUN101 Kış Okulu, bu yıl da matematikten sinemaya gençlere eğitim vermek için hazırlanıyor. Yeni dönem için kayıtları açılan okul, 2019 yılında 28 Ocak’ta başlayacak.

Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi’nin katkılarıyla lise öğrencileri için hazırlanan BOUN101 Kış Okulu, 28 Ocak-1 Şubat 2019’da kapılarını öğrencilere tekrar açacak. 2005 yılından beri düzenlenen yaz okullarına daha sonradan eklenen kış okulu ile güz ve bahar atölyeleri, lise öğrencilerine tatillerde hem merak ettikleri bilim alanlarında keşif yapma imkânı vermeyi hem de onları üniversite hayatıyla tanıştırmayı hedefliyor.

Boğaziçi Üniversitesi’nde Prof. Dr. Nesrin Özören tarafından geliştirilen ‘Dayanıklı Aşı Taşıyıcı Protein Mikrokürecik Teknolojisi bu kez de Çin Patent Ofisi’nden patent aldı. Dünyada ilk kez Türk bilim insanları tarafından geliştirilen ve ASC proteini mikrokürecikler’inden oda sıcaklığında 30 gün dayanabilen aşı taşıyıcı teknolojisi Avrupa Patent Ofisi, Japonya ve ABD’den patent almıştı.

 

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) bilim insanlarının yetiştirilmesi için olanaklar sağlamak ve bilimsel ve teknolojik alanda araştırma ve geliştirme çalışmalarını desteklemek amacıyla verdiği 2018 “Bilim, Özel ve Teşvik Ödülleri” 26 Aralık tarihinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Ödül alan bilim insanları arasında deprem mühendisliği alanında uluslararası düzeyde çalışmalarıyla tanınan Boğaziçi Üniversitesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Erdik ve deneysel yüksek enerji fiziği alanında uluslararası çalışmalara imza atan Prof. Dr. Veysi Erkcan Özcan da yer aldı.

Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Şükrü Anıl Doğan, Avrupa Moleküler Biyoloji Organizasyonu (European Molecular Biology Organization / EMBO)’nun 18 Aralık 2018 günü yaptığı basın açıklamasına göre “Installation Grant” (Yerleşim Desteği) ödülünü almaya hak kazanan isimlerden biri oldu. Ödül kapsamında Dr. Doğan, alandaki başarılı genç araştırmacıları bir araya getiren EMBO Young Investigator (Genç Araştırmacılar) programına dâhil olarak 5 sene boyunca EMBO’dan araştırma desteği alabilecek.

 

Boğaziçi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi, TÜBİTAK’ın Tech-InvesTR-2018 Girişim Sermayesi Destekleme Programı için yaptığı çağrı kapsamında hazırladığı “Girişim Sermayesi Kapasite Artırımı” projesi ile 100 milyon TL’lik bir girişim yatırım fonunun kurulmasına liderlik edecek.

 

Boğaziçi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi, TÜBİTAK’ın Tech-InvesTR-2018 Girişim Sermayesi Destekleme Programı için yaptığı çağrı kapsamında hazırladığı “Girişim Sermayesi Kapasite Artırımı” projesi ile 100 milyon TL’lik bir girişim yatırım fonunun kurulmasına liderlik edecek. Boğaziçi Üniversitesi oluşturulacak girişim yatırım fonu ile Türkiye’de teknoloji ve yenilik odaklı KOBİ’lere sermaye sağlayacak, yeni fonların kurulmasına ve fon yöneticilerinin teşvik edilmesine de destek olacak.

Türkiye’nin ilk öğrenci topluluğu Boğaziçi Üniversitesi Spor Kurulu, 8. Boğaziçi Üniversitesi Spor Ödülleri Töreni’nde “Yılın En”lerini açıkladı. 17 Aralık Pazartesi gecesi Boğaziçi Albert Long Hall’da gerçekleşen törende yılın voleybol oyuncusu Gözde Kırdar olurken, yılın en iyi spor yöneticisi Maurizio Gherardini, yılın en iyi takımı Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımı, yılın en iyi antrenörü Zeljko Obradovic ve yılın en iyi çıkış yapan takımı MKE Ankaragücü Erkek Futbol seçildi.

 

60. yılını kutlayan “NATO Barış ve Güvenlik için Bilim Programı” (Science for Peace and Security /SPS)nın NATO ve partner ülkeler arasındaki “Bilim İş bBirliğinde Mükemmeliyet Ödülü”nü (SPS Science Partnership Prize, 2018) kazanan üç projeden biri, Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği Öğretim Üyesi ve Polimer Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Türkan Haliloğlu’nun yürütücüsü olduğu proje oldu. “Antraks MntABC Taşıyıcıları: Yapı, Dinamik ve Molekül Geliştirme” (The Anthrax MntABC Transporter: Structure, Dynamics and Drug Discovery) isimli proje Haliloğlu’nun yürütücülüğünde Prof. Dr. Nir Ben-Tal (Tel-Aviv Üniversitesi) ve Doç. Dr. Oded Lewinson (İsrail Technion Teknoloji Enstitüsü) tarafından gerçekleştirildi.

 

BİDEB tarafından Türkiye’nin sanayi sektöründe ihtiyaç duyulan doktora derecesine sahip nitelikli insan kaynağını üniversite-sanayi iş birliği ile yetiştirilmesine yönelik başlatılan “Sanayi Doktora Programı Çağrısı” sonuçlandı.

 

Boğaziçi Üniversitesi, TÜBİTAK-Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından başlatılan “2244 Sanayi Doktora Programı” çağrısını karşılayarak, “Biyomedikal Teknolojiler Sanayi Doktora Programını üniversite bünyesinde başlatıyor.

 

Doktora adayları başvurularını, 10-17 Aralık 2018 tarihleri arasında http://adaylar.boun.edu.tr/tr-TR/Sayfa/Basvuru/Lisansustu/ linkini takip ederek yapabilir.

 

Boğaziçi Üniversitesi Enerji Politikaları Araştırma Merkezi (EPAM) ve Avrupa Elektro Mobilite Birliği (AVARE) işbirliğinde Boğaziçi Üniversitesi Vedat Yerlici Kültür Merkezi’nde Elektro Mobilite Çalıştayı düzenlendi. 23 Kasım 2018 tarihinde gerçekleşen çalıştaya elektrikli araç pazarının önde gelen isimlerinden 17 şirket ve dernek katılım gösterdi.

US News & World Report sitesinin hazırladığı "Dünyanın En İyi Üniversiteleri" sıralaması açıklandı. 2019 sıralamasında Boğaziçi Üniversitesi dünyada 234. sırada, Türk üniversiteleri arasında 2019’da da en yüksek sırada yer aldı.

 

US News & World Report, 2019 yılı dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasını açıkladı. Boğaziçi Üniversitesi küresel sıralamada ise 234. olurken 58,3 skoruyla Türkiye’nin en iyi üniversitesi seçildi.

TÜBİTAK’ın bilimsel ve teknolojik alanlarda araştırma ve geliştirme faaliyetlerini desteklemek, bilim insanlarının, araştırıcıların yetiştirilmeleri ve geliştirilmeleri için olanaklar sağlamak amacıyla verdiği “TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri” 2018 yılı değerlendirme çalışmaları sonuçlandı. Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mustafa Erdik ve Prof. Dr. Veysi Erkcan Özcan ödüle layık görüldü.

 

Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Hidrolik Laboratuvarı’nın yenilenmesi nedeniyle düzenlenen açılış Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan ve Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık’ın katılımıyla 22 Kasım tarihinde gerçekleştirildi.

 

Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü ve İnşaat Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hilmi Luş, İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emre Otay ve Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Baş Danışmanı Hakkı Akil’in de katıldıkları açılış töreninde üniversite ve endüstri işbirliğinin önemi bir kez daha vurgulandı.

Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü Bölüm Başkanı ve Yaşam Bilimleri ve Teknolojileri Merkezi Müdürü Prof. Dr. Rana Sanyal'in kurucusu olduğu RS Araştırma Eğitim ve Danışmanlık İlaç Sanayi Ticaret A.Ş, 13. Teknoloji Ödülleri'nde Mikro Ölçekli Firma –Süreç Kategorisi’nde ödüle değer bulundu.

 

TÜBİTAK, TTGV ve TÜSİAD tarafından oluşturulan Teknoloji Ödülleri’nin 13’üncüsü 20 Kasım tarihinde Sabancı Center’da düzenlenen bir törenle sahiplerine verildi.  

Boğaziçi Üniversitesi Kariyer Merkezi (BÜKM) 2009 yılından bu yana öğrencilere farklı alanlarda hizmetler veriyor, kariyer alanında mezunlar ile de yakın bağlar kurarak çeşitli etkinlikler düzenliyor. Boğaziçi Üniversitesi Kariyer Merkezi Koordinatörü ve halen Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü'nde Yetişkin Eğitimi alanında doktora yapmakta olan Burcu Ertürk Kılıç’tan Kariyer Merkezi’nin çalışmaları hakkında bilgi aldık.

 

Boğaziçi Üniversitesi, üniversite-sanayi işbirliği adına önemli bir atılım yaparak İstanbul’un Anadolu Yakası’ndaki en büyük organize sanayi bölgesinde yeni bir Teknopark daha kurdu. Boğaziçi Üniversitesi Dudullu OSB- ortaklığı ile sanayinin çok çeşitli ihtiyaçlarını karşılayan projeler geliştirme amacıyla kurulan BUDOTEK, başvuruları kabul etmeye başladı. İnşası tamamlanan BUDOTEK, 21 bin metrekare kapalı alana sahip olup projeleri kabul edilecek şirketlerin taşınmasıyla 2019’un ilk çeyreğinde faaliyete geçecek. “Bilimden Çözüme” sloganı ile hizmet verecek olan BUDOTEK’te yer almak isteyen girişimciler, başvurularını www.budotek.com.tr web adresi üzerinden gerçekleştirebilecek.

THE Dünya Üniversiteleri 2019 Sanat ve Beşerî Bilimler Sıralaması (Times Higher Education World University Rankings) sonuçları açıklandı. Sonuçlara göre Boğaziçi Üniversitesi bu yıl Türkiye’den 251-300 bandında yer alan tek üniversite oldu.

 

Türkiye’den 5 üniversitenin yer alabildiği akademik ölçümlemede Boğaziçi Üniversitesi ilk sırada yer alırken; sıralamada sanat, performans sanatları, tarih, dilbilimleri, felsefe, arkeoloji ve -mimarlık konuları değerlendirildi.

9. sınıftan 12 sınıfa tüm lise öğrencilerine kapılarını açan BOUN101 Kış Okulu, bu yıl da matematikten sinemaya gençlere eğitim vermek için hazırlanıyor. Yeni dönem için kayıtları açılan okul, 2019 yılında 28 Ocak’ta başlayacak.

Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi’nin katkılarıyla lise öğrencileri için hazırlanan BOUN101 Kış Okulu, 28 Ocak-1 Şubat 2019’da kapılarını öğrencilere tekrar açacak. 2005 yılından beri düzenlenen yaz okullarına daha sonradan eklenen kış okulu ile güz ve bahar atölyeleri, lise öğrencilerine tatillerde hem merak ettikleri bilim alanlarında keşif yapma imkânı vermeyi hem de onları üniversite hayatıyla tanıştırmayı hedefliyor.

Boğaziçi Üniversitesi Tanıtım Günleri 1-9 Ağustos tarihlerinde Güney Kampüs'te, Albert Long Hall'de gerçekleşecek. 

 

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), TYT ve AYT olarak iki oturumla tamamlandı. Tercih döneminde en doğru bilgileri öğrencilere ulaştırmak ve Boğaziçi Üniversitesi'ni her yönüyle tanıtmak amacıyla düzenlediğimiz Tanıtım Günleri 1 Ağustos ve 9 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek. Programın detayı ise şu şekilde:

2018 Tanıtım Günleri Programı

Kanada’nın Montreal şehrinde düzenlenen, 40’a yakın ülkeden 2000 üzerinde katılımcıya sahip RoboCup 2018'de Boğaziçi RoboAKUT dünya üçüncüsü.
 
Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Okan Aşık, ile bölüm öğrencileri Gökçe Uludoğan, Hatice Kübra Eryılmaz’dan oluşan RoboAKUT Takımı, Kanada Montreal'de düzenlenen RoboCup 2018 Arama Kurtarma Simülasyon yarışmasında dünya üçüncüsü oldu.
 
RoboCup, 1997 yılından beri her yıl farklı bir ülkede düzenlenen, olimpiyat ölçeğinde futbol, arama-kurtarma, ev ve endüstriyel robotlar kategorilerinde yarışma

Boğaziçi Üniversitesi 151. Mezuniyet Töreni'nide 2.391 öğrenci kep attı.

 

 

Boğaziçi Üniversitesi'nde 2017-2018 dönemini başarıyla tamamlayan 1.778 lisans, 4 ön lisans, 87 doktora, 522 öğrencisi yüksek lisans diploması almaya hak kazanırken törende toplam 2.391 öğrenci diplomalarını aldı. Bu yıl, Boğaziçi Üniversitesi’nin mezunlarından 94’ü iki bölümü aynı anda bitirerek Çift Anadal Diploması ile mezun oldu.

Dünyayı değiştirecek 35 bilim insanı arasında gösterilen ünlü Türk araştırmacı Prof. Dr. Utkan Demirci, Boğaziçi Üniversitesi ekibine katıldı.
 
Özellikle kanserin erken teşhisi, kısırlık ve tüp bebek alanlarında geliştirdiği yeni teknolojiler ile ABD’de dünyayı değiştirecek 35 bilim insanı arasında gösterilen dünyaca ünlü Türk araştırmacı Prof. Dr. Utkan Demirci, Boğaziçi Üniversitesi’ne öğretim üyesi olarak geliyor. Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr.
Başarılı startup ekipleriyle girişim dünyasına ilgi duyan meraklı öğrenciler, Startup Karnavalı'nda Güney Kampüs’ün büyülü ortamında üçüncü kez buluştu. 
 

Boğaziçi Üniversitesi Girişimcilik Merkezi (Bright) ve Garaj işbirliğiyle gerçekleştirilen Boğaziçi Üniversitesi Startup Karnavalı dünyaya açılıyor, başarılı startup’lara İsviçre’den destek geliyor. 

Türkiye Burs Analizi Raporu'na göre Boğaziçi Üniversitesi, sahip olduğu öğrenci sayısına oranla en fazla burs veren üniversite olarak ilk sırada yer aldı.
 
E-Bursum tarafından Türkiye'de bir ilk olarak burs ekosisteminde detaylı bir analiz eksikliğine istinaden hazırlanan Türkiye Burs Analizi Raporu'nun sonuçları açıklandı. Raporda, sahip olduğu öğrenci sayısına oranla yapılan değerlendirmede Boğaziçi Üniversitesi ilk sırada yer aldı.
 
Burs ekosisteminin daha şeffaf ve bilgilendirici olması amacıyla hazırlanan raporda, Türkiye’deki 22 kurumun güncel verilerinden faydalanıldı.
Boğaziçi Üniversitesi Spor Kurulu tarafından düzenlenen 38. Sports Fest 10 Mayıs Perşembe günü Uçaksavar Stadyumu’nda yapılan açılış töreniyle başladı. 13 Mayıs'a kadar süren Sports Fest boyunca sporcular farklı spor dallarında rekabet heyecanı yaşadı. Türkiye’de düzenlenen en köklü ve kapsamlı üniversiteler arası spor etkinliği olan Sports Fest’e yurt dışındaki çeşitli üniversitelerden sporcular katılıyor. 8 farklı ülkeden 12 yabancı üniversitenin sporcularının katıldığı etkinlikte Türkiye'den de 12 üniversiteden takımlar bulunuyor.
 
 
38. Sports Fest etkileyici bir açılışla başladı.

Boğaziçi Üniversitesi’nin köklü ve aktif kulüplerinden Boğaziçi Üniversitesi Yapı Kulübü (BÜYAP) tarafından 12 yıldır düzenlenmekte olan geleneksel ve uluslararası çelik köprü yarışması ‘Design & Construct Çelik Köprü Yarışması’ bu yıl 10-13 Nisan 2018 tarihleri arasında gerçekleşti. Yurtiçi ve yurtdışından birçok üniversiteden mühendislik ve mimarlık öğrencilerinin oluşturduğu ekiplerin katıldığı yarışmaya Boğaziçi Üniversitesi ev sahipliği yaptı.

Boğaziçi Üniversitesi’nin önemli öğrenci organizasyonları arasında yer alan ve 2007 yılından bu yana Boğaziçi Üniversitesi Yapı Kulübü (BÜYAP) tarafından düzenlenen Design & Construct Çelik Köprü Yarışması (DE&CO) 10-13 Nisan 2018 tarihleri arasında Boğaziçi Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşti.

Lise öğrencilerine yönelik BOUN101 Yaz Okulu başlıyor! Fizikten moleküler biyolojiye, kariyer planlamasından girişimciliğe uzanan derslerle; lise öğrencileri, Boğaziçi Üniversitesi’nde akademik yaşamla ve eleştirel düşünceyle tanışıyor. Erken kayıt indiriminden faydalanmak için son tarih 20 Nisan 2018! Programı incelemek ve başvuru yapmak için ziyaret edin: https://boun101.boun.edu.tr/tr/amac

 

Olasılık teorisinden uzay bilimlerine, girişimcilikten programlamaya günümüzün bilgi ihtiyaçları temelinde Boğaziçi Üniversitesi tarafından lise öğrencilerine yönelik tasarlanan ve üniversite deneyimini yaşatmak üzere hayata geçirilen Kış Okulu BOUN 101 Programı’nın 2018 yılı kayıtları başlıyor.

 

Boğaziçi Üniversitesi tarafından lise öğrencileri için özel olarak tasarlanan “Boğaziçi Üniversitesi Kış Okulu”programı sınav stresi olmadan, popüler bilimsel konulara yoğunlaşmak, soyutlama, analitik düşünme, soru sorma, problem çözme yetilerini geliştirmeyi hedefliyor. Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkeziişbirliğiyle düzenlenen program, öğrencilere üniversite hayatına yönelik bilgi vermeyi ve gençlere yeni deneyimler edinme fırsatı tanıyor.

World 100 Reputation Network, dünya çapında üniversitelerin Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını kapsayan raporunu yayınladı. Rapora, dünya genelinde 33 ülkeden 252 üniversite dâhil edildi. Times Higher Education (THE), QS, ARWU ve US News and Reports’un verilerine dayanarak hazırlanan sıralamaya dünyanın önde gelen üniversiteleri dâhil edilirken, üniversitelerin Twitter etkileşimleri dört istatistiksel veri üzerinden değerlendirildi. Retweetlenen tweetlerin yüzdesi, ulaşılan retweet yoğunluğu, beğenilen tweet yüzdesi, ulaşılan beğeni miktarı üzerinden yapılan değerlendirme neticesinde ortaya çıkan puanlar sıralandı.

Uluslararası akademi derecelendirme kuruluşu Times Higher Education’ın (THE) 4 Ekim 2017 tarihinde yayınladığı sonuçlara göre, Boğaziçi Üniversitesi sosyal bilimler alanında Türkiye'de kamu üniversiteleri arasında birinci oldu. Aynı sıralamada Boğaziçi Üniversitesi dünya üniversiteleri arasında 251-301 bandında yer aldı.

Sekiz yıldan beri her yıl yayınlanan THE Dünya Üniversiteleri Sosyal Bilimler Sıralaması’nın (Times Higher Education World Rankings Social Science Subject) sonuçları 4 Ekim 2017 tarihinde açıklandı.

Boğaziçi Üniversitesi’nin Kilyos’da bulunan Sarıtepe Kampüsü’nde yer alan Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Araştırma Laboratuvarı’nda (BURET) düşük sıcaklıklardaki ısı kaynaklarını kullanan Organik Rankine Çevrimi teknolojisi ile düşük maliyetli enerji üretimi gerçekleştiriliyor.

Güneş, jeotermal, atık ısı gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ile güç üreten ısıl çevirim teknolojisi hem otomotiv hem de enerji sektörünün organik rankine çevriminin sanayide kullanılması için uygulamaya yönelik araştırmalar ve tasarruflu enerji için çok önemli bir proje olacak.

LYS 2017 sınav sonuçlarına göre, tüm puan türlerinde ilk 100’de yer alan öğrencilerden 66’sı Boğaziçi Üniversitesi’ni tercih etti. Boğaziçi Üniversitesi, MF4 puan türünde ise sınavda en yüksek başarıyı elde etmiş olan ilk 100 öğrenciden 32’sinin tercihi oldu. Boğaziçi Üniversitesi’nin tüm bölümleri devlet üniversiteleri arasında bu sene de en yüksek taban puana sahip oldu.

 

2017 LYS sonuçlarına göre tüm puan türlerinde ilk 100 sıralamasında yer alan öğrencilerin 66’sı, ilk 250 sıralamasında yer alan öğrencilerin 149’u, ilk 500 sıralamasında yer alan öğrencilerin 296’sı Boğaziçi Üniversitesi’ni tercih etti.

Lisansüstü Yerleştirme Sınavları'nda (LYS) 5 puan türünde Türkiye birincisi olan Konyalı görme engelli Fulya Akkaya, Boğaziçi Üniversitesi iktisat bölümüne yerleşti. Akkaya, "Çok mutluyum, inşallah sevdiğim alana yoğunlaşacağım. Hayallerime kavuştum" diye konuştu.

Açıklanan LYS sonuçlarına göre TM-1, TM-2, TM-3, TS-1, TS-2 puan türlerinde Türkiye birincisi olan Fulya Akkaya, tek tercihi olan, hayalini kurduğu Boğaziçi Üniversitesi iktisat bölümünde öğrenim görecek. Azmi ve çalışkanlığıyla çevresindekilerin takdirini toplayan Akkaya, üniversite sıralarına oturacağı günü sabırsızlıkla bekliyor.

LYS şampiyonu Akkaya, yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından aldığı mutlu haberi, AA muhabiriyle paylaştı.

Boğaziçi Üniversitesi Satranç Takımı Türkiye’den ve yurtdışından birçok sporcunun yarıştığı Feyziye Mektepleri Vakfı Uluslararası Satranç Şampiyonası’nda şampiyonluk kupasını kaldırdı. Geçen yıl ikincilikle dönen takım bu sene birinciliğe yükseldi. Başarı çıtalarını her sene yükseltmeye devam eden Boğaziçi Satranç takımı gelecek sene dünya çapında onaylanmış ünvanlı sporcu çıkarmayı hedefliyor. Ekipteki oyuncular, ''Yapay Zeka'ya karşı artık insanların hiç şansı kalmadı'' diyorlar...

Boğaziçi Üniversitesi mezunları dünyanın dört bir yanında yüksek lisans ve doktora eğitimlerine devam ediyor. Moleküler Biyoloji’den Ekonomi’ye, Siyaset Bilimi’nden Finans’a farklı alanlarda lisans eğitimlerini başarıyla tamamlayan Boğaziçililer dünyanın saygın üniversitelerinden doktora ve yüksek lisans programlarına kabul aldılar. London School of Economics and Political Science (LSE), New York University (NYU), Duke University, Michigan State University gibi prestijli üniversitelerde lisans sonrası eğitimlerine devam edecek olan 2017 mezunları doktora sonrası akademik kariyerlerine devam edeceklerini ifade ediyorlar.

Üniversite sınavında Türkiye 26'ncısı olarak girdiği Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nü rekor puanla bitiren, Princeton Üniversitesi’nin tarihinde doktorayı bir yılda tamamlayan ilk öğrenci olan Hafize Gaye Erkan, şimdi de ABD’nin önemli bankalarından First Republic Bank’ın Başkanlık koltuğunda.

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü 2001 yılı mezunu olan Hafize Gaye Erkan başarılarla dolu hikâyesiyle özellikle finans alanında kariyer yapmak isteyenler için önemli bir rol modeli oluşturuyor.

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki girişimcilik ekosisteminin ve girişimcilik kültürünün en eğlenceli etkinliklerinden biri olan Startup Carnival’a liseli girişimcilerden üniversite mezunlarına, fark yaratan çok sayıda startup katıldı.

Spor arkadaşı arayanları buluşturan uygulamadan annelerin elinden çıkan sağlıklı yemeklere İnternet üzerinden tek tık’la ulaşmanızı sağlayan iş fikrine birbirinden yaratıcı projeler geliştiren girişimciler, bu projeleri Türkiye’nin en renkli startup etkinliği olan Startup Carnival’da sergilediler.

26-28 Eylül 2016 tarihleri arasında Bükreş-Romanya’da gerçekleştirilen 13. oturumunda KRDAE-BDTİM’in benzer başvuruda bulunan diğer merkezlerle birlikte (CENALT-Fransa, INGV-CAT-İtalya, NOA-Yunanistan) Tsunami Hizmet Sağlayıcısı statüsüne geçmesine karar vermişti. İlgili akreditasyon sertifikası, Hükümetlerarası Oşinografi Komisyonu’nun (IOC) Paris-Fransa’da düzenlenen 29. Oturumu sırasında 27 Haziran 2017 günü düzenlenen törenle IOC Başkanı Prof. Dr. Peter Haugan ve ICG/NEAMTWS Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner tarafından KRDAE Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener’e teslim edildi.

Boğaziçi Üniversitesi’nde TÜBİTAK 1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı desteğiyle insan elinin fonksiyonları ve yeteneklerinden hareketle Türkiye’de ilk denebilecek özelliklerde ‘’İnsansı Protez El’’ geliştirilmekte.

 

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü, Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmed Özkan’ın liderliğinde ortopedi, cerrahi ve mekatronik gibi alanlarda uzman isimlerden oluşan bir ekip üç yıldır bu proje üzerinde çalışıyor.

Boğaziçi Üniversitesi’nde geliştirilen ‘Dayanıklı Aşı Taşıyıcı Protein Mikrokürecik Teknolojisi’ne ABD ve Japonya’dan patent aldı.

Dünyada ilk kez Türk bilim insanları tarafından geliştirilen ve ASC proteini mikroküreciklerinden oda sıcaklığında 30 gün dayanabilen aşı taşıyıcı teknolojisi Japonya ve ABD’den patent aldı.  Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nesrin Özören’in buluşunun Kuş Gribi ve Domuz Gribi gibi hastalıkların yanı sıra, Zika benzeri dünyayı sarsan yeni virüslere karşı da etkin olarak kullanılabileceği belirtiliyor.

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Pınar Yolum, Türkiye’de teknoloji alanında başarı hikayeleri yaratan kadınları ortaya çıkarmak için yola çıkan Microsoft Türkiye’nin bu yıl ikincisini düzenlediği ‘Teknolojinin Kadın Liderleri’ yarışmasında ‘’Yılın Başarılı Kadın Girişimcisi Ödülü’ne layık görüldü.

Pınar Yolum, sosyal girişimcilik alanında başarılı bir çıkış yapan, evlere servis anne yemeği Mamame’nin ortaklarından biri olarak bu girişimin teknolojik altyapısına imza attı. Yolum aynı zamanda akademik dünya ve bilime dair haber ve yazıların yer aldığı Bolbilim.com sitesinin kuruculuğunu ve yazarlığını üstleniyor.

Boğaziçi Üniversitesi’nin Zeytin Çekirdekleri Derneği ve Ayvalık Belediyesi işbirliği kapsamında Ayvalık’ta yaşayan kırılgan ailelerin 7-12 yaş grubundaki çocuklarıyla 2015 yazında başlayan proje ara vermeden devam ediyor.

2015 yazında pek çok kulüpten öğrenciler tarafından Ayvalık’ta başlatılan Yaz Okulu, yakın zamanda gerçekleştirilen ve aralarında Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’de Zeytin Çekirdekleri’nin Chromas korosuyla birlikte verdiği konser; Ayvalık’ta gerçekleşen tiyatro gösterisi; Ayvalık’ta açılan fotoğraf sergisi gibi etkinliklerle ivme kazandı.

 

Boğaziçi, üniversite hayallerini süslüyordu. Onlar bu hayali gerçeğe dönüştürdüler ve şimdi de Boğaziçi Üniversitesi’nden bu yıl mezun olmaya hazırlanıyorlar. Çiçeği burnunda mezunlarımız Aybeniz Ece Çetin, Kerem Özal Portakal, Mustafa Sayıcı ve Süveyda Ece Çil, Boğaziçi’nin kendileri için ne anlama geldiğini, burada geçirdikleri benzersiz öğrencilik yıllarını ve geleceğe dair umutlarını anlatıyorlar…

Boğaziçi her zaman daha fazlasını öğrenmeye teşvik etti

 

 

 

2002 yılından beri arama-kurtarma etmen simülasyonu kategorisinde RoboCup dünya yarışmalarına katılan Boğaziçi Üniversitesi RoboAKUT Takımı, RoboCup 2010’da dünya şampiyonu olmuştu. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. H. Levent Akın ve araştırma görevlisi ve doktora öğrencisi Okan Aşık’tan oluşan takım ‘’Arama Kurtarma Etmen Simülasyonu" liginde İran’dan birincilik madalyası ile döndü.  

Yerel olmasına rağmen çok sayıda ülkeden yarışmacının katıldığı yarışmada Robot Futbolu, Servis Robotları, Arama Kurtarma Robotları gibi farklı kategoriler yarıştı.