Boğaziçi’nde girişimcilik karnavalı

Foto1: 

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki girişimcilik ekosisteminin ve girişimcilik kültürünün en eğlenceli etkinliklerinden biri olan Startup Carnival’a liseli girişimcilerden üniversite mezunlarına, fark yaratan çok sayıda startup katıldı.

Spor arkadaşı arayanları buluşturan uygulamadan annelerin elinden çıkan sağlıklı yemeklere İnternet üzerinden tek tık’la ulaşmanızı sağlayan iş fikrine birbirinden yaratıcı projeler geliştiren girişimciler, bu projeleri Türkiye’nin en renkli startup etkinliği olan Startup Carnival’da sergilediler.

Boğaziçi Üniversitesi ev sahipliğinde, Garaj ve Boğaziçi Üniversitesi Girişimcilik Merkezi tarafından ilki geçen yıl düzenlenen Türkiye’nin en eğlenceli startup karnavalı 20 Mayıs’ta gerçekleştirildi. Boğaziçi Üniversitesi, bu renkli etkinlikte 60 startup firmayı ve 2000’e yakın ziyaretçiyi Güney Kampüs’te ağırladı.

Dünyanın en güzel üniversitesi ve Türkiye’nin en sempatik girişimcilik etkinliği

Karnavalda başarılı startup temsilcileri ile girişim dünyasına ilgi duyan meraklı üniversite ve lise öğrencileri buluştu.

Basketbol Milli Takım Kaptanı ve Galatasaray Spor Kulübü’nde forma giyen Sinan Güler’den liseli girişimcilere renkli bir katılımcı profiliyle dikkat çeken Startup Carnival, Boğaziçi Üniversitesi Girişimcilik Merkezi Genel Koordinatörü ve İİBF Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Toker’in ‘’Hoşgeldiniz’’ konuşmasıyla açıldı.

Toker katılımcıları, ‘’Dünyanın en güzel üniversitesi ve Türkiye’nin en sempatik girişimcilik etkinliğine hoşgeldiniz’’ diyerek selamladıktan sonra ilki geçen sene gerçekleştirilen etkinliğin önümüzdeki yıllarda daha da zenginleşerek devam edeceğini belirtti. Geçtiğimiz son bir yıl içinde, girişimci olarak iki ayrı startup’ta kuruculuk yaptığını ifade eden Toker, Türkiye’de girişimciliğin gün geçtikçe geliştiğini sözlerine ekledi.

Milli Takım kaptanı Sinan Güler’den sosyal girişimcilik projeleri

Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs’te müzik ve açık hava etkinlikleri eşliğinde gün boyu süren karnavalın en renkli konuklarından biri olan Sinan Güler ise aktif spor kariyerinin yanı sıra sosyal girişimci olarak kuruculuğunu üstlendiği projelerden bahsetti.

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler mezunu ve aynı zamanda eğitim projeleri yürüten sivil toplum kuruluşlarına fon yaratmak amacıyla kurulan Givin projesinin kurucusu Başak Süer ile girişimcilik üzerine keyifli bir sohbete katılan Sinan Güler, yaklaşık 11 ayrı startup’a destek verdiğini anlattı.

Gençlere yönelik basketbol kampları yaptıklarını belirten Güler, Hakkari, Urfa, Diyarbakır gibi kentlerden gençleri bu kamplara seçmeye ve sporda fırsat eşitliği yaratmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Yaratmak istediğiniz sosyal etki sağlam olmalı

Güler ayrıca Sinemasal isimli bir projeye de destek verdiğini ekleyerek bu proje kapsamında dezavantajlı bölgelerde çocuklara sinema gösterimleri düzenlediklerini anlattı. Sporda kazandığı tecrübeyi sosyal etki yataran projelere aktarmayı önemli bulduğunu belirten Güler, girişimcilere şu tavsiyelerde bulundu:

‘’Bir girişim fikriniz varsa öncelikle neyi, nasıl yapmak istediğinizi iyi bilmelisiniz. Yaratmak istediğiniz etki sağlam olmalı. Eğer bir Leonardo da Vinci veya bir Atatürk değilseniz yaratmak istediğiniz etki, birey olarak, sınırlı olabilir. Bu nedenle kendi zamanınızın farkında olmalı, yeteneklerinizi iyi tanımalısınız’’.

Fark yaratan yaratıcı startup’larda Boğaziçililer var

Etkinlikte Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve/veya mezunlarının da kurucuları arasında yer aldığı çeşitli startup’lar ziyaretçilerle buluştu.

Bu startup’lar arasında doktorlara Whatsapp uygulamasıyla kolay ulaşımı sağlayan Doktor Der ki projesi, milyarlarca TL büyüklükte satınalma işlemlerini şeffaf, adil,hızlı, raporlanabilir ve ulaşılabilir hale getiren, bulut tabanlı Jetract, anne yemeği sevenlere sağlıklı ve taze yemek servisi sunan online uygulama Mamame, web sitesi içeriği hazırlanmasından afiş astırmaya farklı iş tanımlarıyla üniversite öğrencilerine çalışma ve ek gelir kazanma imkanı sunan Othersapp, konusunda uzman satıcıları kullanıcılarla buluşturan ve freelancer’lara iş imkanı yaratan Bionluk.com, bulut tabanlı teknolojilerle ilgili Türkiye’deki ilk ve tek girişim olan ve ‘İşteBU! Yenilikçi Girişimci Proje Yarışması 2016’da da ödüle layık görülen Switch Databasegibi fark yaratan, birbirinden yaratıcı fikirler sunan startup’lar yer aldı.

Girişimcilik dünyasından tecrübeli isimler de Boğaziçi’ndeydi

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki girişimcilik ekosisteminin ve girişimcilik kültürünün ön plana çıkmasını sağlayan ‘Startup Carnival’ da 60’a yakın girişimci kısa sunumlarla tecrübelerini paylaştı.

Girişimlerin yanı sıra girişimlere destek olan yatırımcı ve mentörleri de biraraya getiren buluşmanın oturumlarına Türkiye’de girişimcilik ve yetkinlik gelişimi konularında aktif olarak çalışmakta olan Prof. Dr. Erhan Erkut, Endeavor’dan Didem Altop, Mentors Turkey Network kurucusu Mehmet Onarcan,  teknoloji startup’larında zengin tecrübesiyle uzman isimlerden biri olan Urban Rhizomes CTO’su Jean-Luc Walter gibi girişimcilik ekosisteminin uzman isimleri katıldı.

İstanbul Erkek Lisesi Robotik Takımı’ndan ödüllü çalışmalar sergilendi

Startup Carnival’in en genç katılımcıları arasında ise İstanbul Erkek Lisesi öğrencilerinin kurmuş olduğu Robotik Kulübü yer aldı.  Almanya’nın Turingen eyaletinde katıldıkları yarışmadan birincilik ödülüyle dönen ekip, Boğaziçi’nde açtıkları standda Posturize adlı projelerini sundu. İnsanlardaki duruş bozukluğunu düzeltmek üzere sensörlerle donatılmış t-shirt tasarlayan ve mobil uygulama geliştiren Abdurrahman Yüksel, Berkay Işık ve Ömer Erdinç Yağmurlu’dan oluşan liseli ekip Startup Carnival’a ilk defa katıldıklarını belirterek girişimcilik alanında iddialı olduklarını kanıtladılar.

Türkiye’nin önde gelen girişimci dostu kurumların ve girişimcilerin desteği, birçok okuldan gönüllülerin enerjisiyle gerçekleşen etkinlik bu sene Türkiye İş Bankası ile İyzico tarafından desteklendi. Startup Carnival’ın sponsorları arasında AvivaSA, Bundle, Fintech Istanbul, Redbull, Sankonline, Sendloop, Superlancer, Volt ve Yemeksepeti yer aldı.

Etkinliğin sonunda günün dinamizmi ve eğlencesini yansıtan Alternatif Startup Ödülleri sahiplerini buldu.  ‘’Fırsatınız olsaydı hangi startup’a yatırım yapardınız?’’ sorusunun kazananı Switch Data Base ekibi olurken ‘’En sempatik ekip’’ Othersapp ve İstanbul Erkek Lisesi, ‘’En enerjik ekip’’ ise Stubridge olarak seçildi.