"Dünyanın en ıslak ve en sempatik karnavalına hoş geldiniz!"

Foto1: 
Başarılı startup ekipleriyle girişim dünyasına ilgi duyan meraklı öğrenciler, Startup Karnavalı'nda Güney Kampüs’ün büyülü ortamında üçüncü kez buluştu. 
 

Boğaziçi Üniversitesi Girişimcilik Merkezi (Bright) ve Garaj işbirliğiyle gerçekleştirilen Boğaziçi Üniversitesi Startup Karnavalı dünyaya açılıyor, başarılı startup’lara İsviçre’den destek geliyor. 

Startup Carnival başarılı girişimcilere dünyaya açılma fırsatıyla hedef büyüttü. Bu yıl İsviçre Bern Kantonu Ekonomik Kalkınma Ajansı’nı ağırlayarak uluslararası nitelik kazanan karnaval, başarılı startup ekipleriyle girişim dünyasına ilgi duyan meraklı öğrencileri Boğaziçi Üniversitesi Girişimcilik Merkezi (Bright) ve Garaj işbirliğiyle Güney Kampüs’ün büyülü ortamında üçüncü kez buluşturdu. Geçtiğimiz sene 50’den fazla startup’ın katıldığı etkinlikte bu yıl katılımcı girişimci sayısı ikiye katlanarak gözle görülür bir artış yaşandı.

6 Mayıs’ta Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs’te gün boyu süren karnavalda katılımcılar güne yoga ve zumba aktiviteleriyle başladı. Yağmura rağmen müzik ve açık hava etkinlikleri ile hızını kesmeyen karnaval, katılımcılara biyoteknolojiden sosyal girişimciliğe kadar birçok farklı alanda ilham veren hikayeleriyle dikkat çeken startup kurucularının tecrübelerini ilk ağızdan dinleme fırsatı sundu. Karnaval ayrıca bu sene ilk defa uluslararası boyut kazanarak İsviçre Ekonomi Bakanlığı’na bağlı Bern Kantonu Ekonomik Kalkınma Ajansı’nı ağırladı.

En ıslak ve en sempatik karnaval
 
Türkiye’nin önde gelen girişimci dostu kurumların ve girişimcilerin desteği, birçok okuldan gönüllülerin enerjisiyle gerçekleşen Startup Carnival’in açılışında bir konuşma yapan İİBF Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Toker, yağmura rağmen Güney Meydan’ı dolduran davetlileri ‘’Dünyanın en ıslak ve en sempatik karnavalına hoş geldiniz’’ diyerek selamladı.
 
Boğaziçi Üniversitesi Girişimcilik Merkezi yönetim kurulu üyesi ve Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü öğretim üyesi Oğuzhan Aygören ise açılış konuşmasında Boğaziçi’nin büyülü ortamında liseli gençlerden girişimci adaylarına farklı profillerden girişimcilere ilham vermek için düzenledikleri karnavalın başarılı iş fikirleriyle tanışmak için çok önemli bir fırsat sunduğuna değindi.
 
Katılımın yüzde 40 arttığı festival havasında geçen bu seneki etkinlikte ayrıca ilk defa katılımcıların stajyer başvurusu yapabilecekleri bir imkân da sağlandı.
 
Oğuzhan Aygören bu yılki karnavalı değerlendirirken karnavalın uluslararası kimlik kazanmasının en önemli gelişmelerden birisi olduğuna dikkat çekti. “Etkinliğin Güney Meydan’da olması olayı standart bir konferans ortamından çıkarıyor ve karnaval ortamına dönüştürüyor. Bizim etkinliğimizin bir farkı da bu. Eğlence duygusunu işin içine katıyor” diyen Oğuzhan Aygören, Startup Carnival’ın hem girişimcilerin hem katılımcıların hem de Boğaziçi Üniversitesi’nin ev sahipliğiyle sahip çıktığı bir etkinlik olarak karşılıklı motivasyon yarattığına dikkat çekti.
 
İsviçre’den startup’lara destek sözü
 
Aygören ayrıca bu sene ilk defa uluslararası bir nitelik kazanan Startup Carnival’a davetli olarak gelen İsviçre Bern Kantonu Ekonomik Kalkınma Ajansı’nın seçeceği beş startup’a sponsor olarak destek vereceğini açıkladı. Ajans yetkilileri Ralph Kray, Michael Sauter ve Nino Miller ise karnavalda düzenlenen “BerninInvest” konulu panelde yaptıkları konuşmalarda İsviçre’nin yeni ve inovatif fikirleri keşfetmek için dünyanın her yerinden gençleri desteklemek istediklerini belirttiler. Boğaziçi Üniversitesi’nin son üç yıldır sürdürmekte olduğu Startup Carnival organizasyonu sayesinde buradaki girişimcilik eko sisteminden ilgi çekici fikirlerle karşılaştıklarını aktaran yetkililer önümüzdeki Eylül ayında Berlin’de düzenlenecek bir girişimcilik etkinliğinde dünyanın farklı ülkelerinden 5’er başarılı startup’ı davet edeceklerini eklediler.
 
Bern Kantonu Ekonomik Kalkınma Ajansı’nın karnavala katılmasını sağlayan ve ayrıca karnaval sponsorlarından olan Gözen Holding’in iş geliştirme ve strateji direktörü Mustafa Köroğlu, ekosistemin içinde olarak yenilikçi startup’ları desteklediklerini belirtti.
 
Elmas üretiminden gıda atığı yönetimine pek çok alandan başarılı girişim Startup Carnival’daydı
 
Festival havasında geçen etkinliğe katılan başarılı startup’lar arasında yenilikçi bir teslimat uygulaması olan ULAK, fazla gıdaların çöpe değil ihtiyaç sahiplerine gitmesini amaçlayan Birleşmiş Milletler destekli Fazla Gıda girişimi, laboratuvar ortamında elmas üreten ve bu alanda dünyadaki 6 şirketten biri olan Appsilon, 3 Boğaziçilinin kurduğu 3B firmasının geliştirdiği ve Türkiye’ye gelen turistlere internet hizmeti sağlayan Rent and Connect, ve kullanıcıların ağaç alarak doğaya ve üreticiye sahip çıkabildikleri Tarlamvar girişimi de vardı.
 
2017 yılında faaliyete başlayan Ulak uygulamasının ve şirketin kurucusu Sabri Sami Toker tüm Türkiye’de 900’ün üzerinde kurye yönettiklerini aktarırken dileyen kişilerin kendi bisiklet ve motosikletleriyle bu sisteme dahil olabildiklerinden bahsetti. Bu sayede öğrenci veya genç işsizler için de bir istihdam oluşturuyorlar. Bu kişiler için online olma süresine bağlı olarak ayda 3000 TL ile 6000 TL arası bir gelir elde etmek söz konusu. Şu anda en çok yemek taşıdıklarını söyleyen Toker, e-ticaret sitelerine de hizmet verdiklerini belirtti. Kullanıcılar uygulama sayesinde herhangi bir yerde unuttukları, teslim edilmesini istedikleri veya bir marketten, kırtasiyeden istedikleri ürünleri getirtebiliyorlar. Ayrıca Türkiye’nin ilk iki tekerlekli kargo bisikletini üreten firma, bu bisikleti bölgesel dağıtımlarda kullanmayı planlıyor.
 
Birleşmiş Milletler destekli Fazla Gıda ise gıda atığını önleyerek sürdürülebilir kalkınma hedeflerini gerçekleştirmek istiyor. “Dünyada oluşan gıda atığı toplam karbon salınımının yüzde 8’ini oluşturuyor. Bu da dolayısıyla iklim değişikliği gibi sorunlara neden oluyor. Biz fazla gıdalarla döngüsel bir ekonomik yaratıyoruz” diyen kuruculardan Olcay Silahlı, Türkiye’de 214 milyar TL büyüklüğünde bir gıda atığı ve bu gıda atığının yüzde 60’ının tüketilebilir olduğunu belirtiyor. Sistemsizlik ve iyi yönetememeden dolayı bunlar çöp oluyor. Birçok büyük firmayla ve marketle çalışan Fazla Gıda, Birleşmiş Milletler tarafından bu alanda desteklenen 9 girişimden biri.
 
Etik şartlarda , çevre dostu elmas üreten girişim Appsilon
 
Laboratuvar ortamında elmas üretebilen Appsilon firmasının kurucularından Buğra Kuloğlu, üretilen elmasın doğadakinin tamamen aynısı olduğunu belirtiyor. “Dünyada bunu yapabilen altı şirketten biriyiz. Bu teknolojiye sadece üç ülke sahip” diyen Kuloğlu, bu pazarın büyüyeceğini sinyalini vererek seri üretime geçmeyi planladıklarını belirtti. Ayrıca laboratuvar ortamında üretilen elmasın kansız, etik ve çevre dostu olduğunun altını çizdi.
 
Üç Boğaziçili ortağın kurduğu ve adını 3B fimasının yarattığı uygulama Rent and Connect, Türkiye’ye gelen turistlere kısa süreli internet hizmeti sağlayan bir girişim. Canlı konsiyerjlerle hizmet veren uygulama müşterilerine taşınabilir modem sağlıyor. Geçtiğimiz yıl 50 - 60 bin kullanıcıya ulaştıklarını söyleyen kuruculardan Özgür Gen, önümüzdeki dönemde İngiltere ve Almanya’da bu hizmeti vermeye başlayacaklarını belirtti.
 
Karnavalda ayrıca Ömer Erkmen ve Safiye Sütlüdere, “Startup Carnival 2017'den bu yana ekosistemde neler oldu” teması çerçevesinde girişimcilik ortamı üzerine bir değerlendirme yaparken, Arıkovanı ve crowfund ile başarıya ulaşan startupların ele alındığı bir panel yer aldı. Samican Tandoğdu, Muharrem Derinkök ve Can Algül’ün yer aldığı Scaling Paneli ile devam eden karnavalda son olarak Open Mic bölümü gerçekleştirildi.
 
          
 
Haber: Özgür Duygu Durgun-Serdar Yetkin/ Kurumsal İletişim Ofisi