Osman Okyay

Kale Grubu Başkan Yardımcısı ve Teknik Bölüm Başkanı

Ben Boğaziçi Üniversitesine İzmir gibi göreceli olarak daha küçük bir şehirden ve düz bir liseden gelmiş bir öğrenci olarak, bu güzel eğitim kurumundan çok şeyler öğrendim. Empati kurabilmeyi, tolerans sahibi olmayı, insanlara güvenmeyi, analitik düşünebilmeyi ama aynı zamanda kararlarımı "değerlerim" süzgecinden geçirebilmeyi ve olaylara her zaman daha geniş bir pencereden bakabilmeyi öğrendim.

Öte yandan, sosyal ve spor kulüpleri ile öğrencilerin 360 derece yetişmesine fırsat veren bir okuldur Boğaziçi. Boğaziçi Üniversitesi mezunları böyle çok yönlü yetişmiş olmaları sebebi ile bulundukları ortamlarda derhal fark edilirler.

Bu vesile ile öğrenci kardeşlerimle bir tecrübe paylaşımı da yapmak isterim; Ne kadar iyi yetişmiş ve çalışkan bir insan olsanız da, hayatta bazen işler istediğiniz gibi gitmez, siz bütün doğruları yapmış olsanız bile sonuç istediğiniz gibi olmayabilir, hatta haksızlıklara da maruz kalabilirsiniz. Bu durumlarda kesinlikle moral bozmamak gerekir. Bilakis, "insanın sadece başarısızlıklarından öğrendiği" gerçeğini hiç unutmamak lazım.